Pomelo: Neznámý plod s kůrou, který byste měli ochutnat!

Pomelo

Úvod do pomela

Pomelo je jedním z nejvíce oblíbených tropických plodů díky svému sladkému a kyselému chuti, vysokým nutričním hodnotám a širokému spektru zdravotních benefitů. Pokud se chystáte ochutnat toto exotické ovoce poprvé, náš úvod do pomela vám poskytne potřebné informace na cestě k objevení jeho lahodné a výživné podstaty. Zjistěte více o tom, jak si vybrat, skladovat a konzumovat pomelo, jak využít jeho léčivé účinky a co dělat s jeho aromatickou kůrou. Připravte se na gastronomickou dobrodružství plné exotiky!

Historie pomela

Historie pomela se datuje více než 4 000 let zpět do starověké Číny, kde byl původně považován za symbol štěstí a hojnosti. Postupem času se však rozšířil do jiných oblastí Asie a následně i do Evropy a Ameriky.

Pomelo je plod s tlustou kůrou a bílým nebo růžovým dužnatým masem, které má jemnou chuť a podobně jako grapefruit obsahuje mnoho vitamínu C. V Asii se pomelo často konzumuje ve sladkokyselém salátu, zatímco v Evropě a Americe si lidé oblíbili jeho šťavnaté plátky jako součást ovocného talíře.

Dnes je pomelo oblíbený po celém světě pro svůj osvěžující a zdravý charakter. Jeho historie je stejně bohatá jako jeho chuťové vlastnosti, což dává smysl proč je to tak populární ovoce mezi lidmi po celém světě.

Popis pomela

Popis pomela:

Pomelo je tropický plod velkého rozměru, který se podobá grapefruitu a pampelišce. Může dosahovat velikosti až 30 cm v průměru a jeho kůra je tlustá a zelená nebo žlutá. Pod kůrou se ukrývá sladké, šťavnaté a aromatické dužnaté ovoce, které může být různých barev od světlého růžového po žlutou.

Pomelo je bohatý na vitamín C a antioxidanty, což mu dává příznivý vliv na zdraví imunitního systému a snižuje riziko srdečních chorob. Kromě tohoto pozitivního účinku má pomelo také další léčebné účinky, například podporuje trávení, reguluje hladinu cukru v krvi nebo posiluje kosti.

V gastronomii se pomelo používá jako ingredience do salátů, dezertů nebo jako samostatný ovocný nákyp. Jeho chuť je mírně kyselá a vyrovnaná s ovocnou sladkostí. Pokud chcete ochutnat tento tropický plod, nechte se inspirovat některými recepty a objevte nové chuťové zážitky!

Jak používat pomelo v kuchyni

Pomelo je exotický druh ovoce, který se stává stále populárnější v kuchyních po celém světě. Jeho velkou výhodou je zejména to, že si u něj můžete být jisti kvalitou a čerstvostí. Pokud se chystáte použít pomelo v kuchyni, doporučujeme vám následující tipy:

1) Použijte ostrý nožík ke škrábání vnější kůry pomela. Následně nakrájejte plod na poloviny.

2) Pomelo lze konzumovat jako samostatné ovoce - stačí pouze odstranit bílou membránu.

3) Můžete také přidat pomelo do salátu pro osvěžující chuť. Doporučujeme kombinaci s avokádem a rajčaty.

4) Pokud máte rádi sladké dezerty, připravte si např. kokosový koláč s ovocem pomelo.

Nyní již víte, jak skvěle použít pomelo v vaší kuchyni. Nezapomeňte zahrnout tento plod do svých receptů a nechte se unést jeho skvělou chutí!

Zdravotní přínosy pomela

Pomelo je plod s kůrou, který poskytuje mnoho zdravotních přínosů. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, vlákniny a antioxidantů, což pomáhá posilovat imunitní systém a chránit tělo proti škodlivinám. Pomelo také podporuje zdravou funkci trávicího traktu a snižuje riziko vzniku řady nemocí, jako jsou například kardiovaskulární choroby, diabetes nebo rakovina. Pokud hledáte zdravý a chutný způsob, jak zlepšit své zdraví, neváhejte si dopřát pomelo!

Porovnání pomela s jinými citrusy

Pokud jste fanouškem citrusových plodů, určitě neváhejte vyzkoušet pomelo - plod s drsnou, tlustou kůrou a svěžím dužnatým ovocem uvnitř. A pokud se ptáte, jak pomelo stojí v porovnání s jinými citrusy, máme pro vás dobré zprávy! Tento tropický stromový plod nabízí mnoho zdravotních výhod a chuťových zážitků, které se odlišují od ostatních citrusů na trhu. Přečtěte si náš průvodce a dozvíte se více o tom, jak se pomelo řadí mezi vaše oblíbené ovoce.

Tipy na nákup a skladování pomela

Tipy na nákup a skladování pomela

Pomelo je exotický plod s kůrou, který se často zaměňuje s grapefruitem. Pokud máte chuť na jeho sladkou a osvěžující chuť, může vám být užitečné znát několik tipů na jeho nákup a skladování.

- Vybírejte plody, které mají pevnou a lesklou kůru, bez otlaků nebo poškození.

- Pomelo by mělo být těžké a plné šťávy. Pokud je lehké, znamená to, že už ztratilo svou čerstvost.

- Skladujte pomelo v chladnu (ideálně v lednici), ale nevedle zeleniny či dalšího ovoce, které by mohlo snadno absorbovat jeho výraznou vůni a chuť.

- Rozkrájené pomelo lze skladovat alespoň den ve vzduchotěsné nádobě v chladničce. Před konzumací ho opatrně obalte do fólie, aby si udržel svou vlhkost.

Nyní víte, jak správně vybrat a uložit pomela. Bon appetit!

Recepty s pomelem

Pokud máte rádi exotické ovoce, určitě byste neměli přehlédnout pomelo! Tento plod s tlustou až 5 centimetrů silnou kůrou má pod ní bílé nebo růžové dužnaté laloky s chutí mezi grepem a grapefruitem. A jaké recepty s pomelem si můžete vyzkoušet? Zkuste například osvěžující salát s pomeranči, avokádem a pomelo, nebo sladké dezerty jako například sorbet z pomeranče a pomele. Pokud se vám nechce trávit hodiny nad sporákem, zkuste si také udělat z pomela osvěžující limonádu. Možností je spousta, stačí jenom použít svou fantazii!

Závěr a doporučení pro konzumaci pomela.

Závěrem lze říci, že pomelo je velmi zdravý a chutný plod s mnoha výhodami pro lidské zdraví. Doporučujeme konzumaci tohoto ovoce jako součást vyvážené stravy, zejména pro snížení krevního tlaku, posílení imunitního systému a boj proti zánětům. Pamatujte si však, že kůra obsahuje hořkou látku naringin, která může být pro některé osoby nepřijatelná. Pokud se rozhodnete jíst i kůru, pečlivě ji omyjte nebo raději odstraňte. Vychutnejte si tuto lahodnou a zdravou pochoutku!

Publikováno: 29. 05. 2023

Kategorie: jídlo

Autor: Kladivořezová Nela

Tagy: pomelo | plod s kůrou