Pálivá chuťová exploze: Vše, co potřebujete vědět o tabascu

Tabasco

Co je tabasco?

Tabasco je pikantní omáčka, která je známá po celém světě pro svou silnou a pálivou chuť. Je vyrobená z fermentovaných paprik jalapeño, octa a soli. Tabasco se vyrábí v továrně na ostrově Avery v Louisianě od roku 1868 a dodnes je považována za jednu z nejznámějších značek pikantních omáček na trhu. Obsahuje látku kapsaicin, která je zodpovědná za její pálivost a stimuluje receptory v ústech, což vede k pocitu horka.

Historie tabasca

Historie tabasca sahá až do roku 1868, kdy si americký podnikatel Edmund McIlhenny začal vyrábět omáčku z jalapeño papriček, octa a soli na své plantaži na ostrově Avery v Louisianě. Tato omáčka byla pojmenována po mexickém státu Tabasco a brzy získala popularitu díky své ostré chuti a univerzálnímu použití. Po úspěchu se receptura omáčky stala tajemstvím rodiny McIlhenny a dodnes je předávána z generace na generaci. Tabasco je tak jednou z nejznámějších omáček na světě s bohatou historií a tradicí.

Výroba tabasca

Výroba tabasca je dlouhý a pečlivý proces, který začíná sklizní čerstvých paprik z odrůdy Capsicum frutescens. Tyto papriky jsou následně nasekané a smíchány s mořskou solí, aby se vytvořila pasta. Tato pasta je pak umístěna do dubových sudů a fermentována po dobu jednoho až dvou let. Během fermentace se vytvářejí charakteristické chutě a aroma tabasca. Po dokončení fermentace je pasta smíchána s octem a filtrována, aby se odstranily pevné částice. Nakonec je hotový tabasco balen do lahviček a připraven k distribuci po celém světě.

Různé druhy tabasca

Existuje několik různých druhů tabasca, které se liší intenzitou pálivosti a chutí. Nejoblíbenější je klasická červená tabasco vyrobená z jalapeño papriček, octa a soli. Vedle červené varianty existuje také zelená tabasco vyrobená z nedozrálých jalapeño papriček, která má svěží a ovocnou chuť. Tabasco Chipotle je pak vyráběna z uzených jalapeño papriček, což dodává omáčce charakteristickou uzenou chuť. Každý druh tabasca má své jedinečné aroma a vhodí se pro různé pokrmy podle osobních preferencí.

Použití tabasca v kuchyni

Použití tabasca v kuchyni je velmi rozmanité a tento koření dodává pokrmům intenzivní pálivou chuť. Tabasco se často používá k dochucení polévek, omáček, marinád, grilovaného masa nebo ryb. Může být také skvělým doplňkem do salátů, sýrů nebo dokonce na pizzu. Díky své ostré chuti může tabasco zvýraznit chuť jiných ingrediencí a dodat jim zajímavou pikantní nuanci. Je důležité však dbát na to, aby se nepřehnalo s množstvím tabasca, aby nedominovala nad ostatními chutěmi pokrmu.

Zdravotní výhody tabasca

Zdravotní výhody tabasca jsou mnohé. Díky obsahu kapsaicinu, který je zodpovědný za pálivost, má tabasco protizánětlivé a baktericidní účinky. Kapsaicin také podporuje trávení a metabolismus, což může pomoci při hubnutí. Tabasco obsahuje také vitamín C, který posiluje imunitní systém a chrání tělo před nemocemi. Studie naznačují, že konzumace pálivých potravin může snižovat riziko srdečních onemocnění a dokonce prodlužovat životnost. Avšak je důležité konzumovat tabasco s mírou kvůli jeho vysokému obsahu soli.

Recepty s tabascem

Recepty s tabascem jsou nekonečné a tato omáčka může dodat vašim jídlům skvělou chuťovou explozi. Jedním z oblíbených receptů je klasický Tabasco marinovaný kuřecí steak. Stačí smíchat olej, citronovou šťávu, česnek, sůl, pepř a Tabasco omáčku a nechat maso marinovat. Další možností je pikantní Tabasco bramborová kaše - stačí přidat trochu omáčky do vaší oblíbené receptury bramborové kaše a okořenit ji. A co říkáte na osvěžující Tabasco koktejl? Smíchejte vodka, rajče, limetkovou šťávu, worchestrovou omáčku a Tabasco omáčku pro pikantní twist. S tabascem můžete experimentovat ve všech druzích jídel a vytvořit tak nezapomenutelné gastronomické zážitky.

Publikováno: 25. 03. 2024

Kategorie: food & beverage

Autor: Barbora Dvořáková

Tagy: tabasco | pikantní omáčka