Slámové víno: Unikátní způsob zrání, kterým se obohatí chuťové zážitky

Slámové Víno

Co je slámové víno?

Slámové víno je speciální druh vína, které se vyrábí z hroznů, jež jsou nejprve provenuty a poté nechány zrající na slámě. Sláma totiž dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost a tedy umožňuje koncentraci cukru a aromatických látek ve hroznech. Po několika týdnech či měsících zrání na slámě se pak hrozny ručně sklízejí, odebírá se jim stopkaté části a šťáva se lisuje vysoce kvalitními technologiemi. Výsledkem je lahodné víno s bohatou chutí a vůní, které si nezapomenutelným způsobem připomíná jeho původ na slámě.

Jak se vyrábí slámové víno?

Slámové víno je jedním z nejzajímavějších druhů vín, které se vyrábí tradiční metodou a má své kořeny v rakousko-uherské monarchii. Aby se vyrobilo slámové víno, sklízí se hrozny z vinic a následně je suší na speciálním lůžku ze slámy. Tento proces trvá obvykle několik měsíců a během ní se hrozny postupně koncentrují. Poté, co jsou hrozny dostatečně suché, jsou převezeny do lisu. Zde jsou šetrně lisovány a jejich šťáva se přidává k vinnému moštu.

Po fermentaci se víno umístí do soudů k dokončení zrání. Díky koncentrovaným cukrům obsaženým ve slámě má slámové víno oproti klasickým vínům mnohem vyšší obsah alkoholu, často i kolem 16%. Slamové víno tak patří mezi nejsladší a nejsilnější druhy vín.

I přes to, že jeho produkce je nyní poměrně omezena kvůli vyšší cenovce, stále si udržuje svou popularitu jako luxusní specialita pro gurmány a sběratele.

Historie slámového vína

Historie slámového vína sahá až do starověku, kdy se tato speciální metoda zpracování hroznů začala používat. První zmínky o slámovém víně jsou datovány do období antického Řecka a Říma. Zde bylo toto víno vysoce ceněno pro svou bohatou chuť a vynikající aroma.

V Evropě se tradice výroby slámového vína rozšířila především v regionech jako je Tokaj na Slovensku nebo Wachau v Rakousku. V této době bylo víno produkováno pouze na malých vinicích, což umocňovalo jeho unikátnost a hodnotu.

Slámové víno si dodnes udrželo své místo na trhu díky svému jedinečnému procesu zrání. Hrozny se nechají zaschnout na slámě po dobu několika měsíců, což koncentruje cukry a aromatické látky, čímž se dosahuje bohatší chuti, tmavší barvy a nižší kyselosti.

Dnes je slámové víno stále oblíbenou specialitou mezi sommeliéry i konzumenty po celém světě. Jeho historie spojená s tradicemi a kvalitou potvrzuje jeho postavení mezi nejexkluzivnějšími druhy vína.

Kde se dá slámové víno koupit?

Pokud hledáte možnosti, kde zakoupit skvělé slámové víno, mám pro vás několik tipů. V místech s tradiční vinohradnickou produkcí, jako jsou například Morava nebo jižní Slovensko, bývají často nabízeny vínové turistické trasy, kde si můžete ochutnat a zakoupit nejlepší místní speciality. V obchodech s vínem pak najdete širokou škálu vín z celé ČR a také zahraničí, mezi nimi samozřejmě i slámové víno. Pokud preferujete online nákupy, není problém objednat si ho třeba přes specializované internetové obchody s alkoholem. Určitě si ale dejte pozor na to, abyste nakupovali pouze u důvěryhodných prodejců a dbali na kvalitu vína.

Jaké jsou typy slámového vína?

Slámové víno, také známé jako vin santo nebo straw wine, je druh vína vyrobeného pomocí speciálního procesu zrání na sušených slámách. Existují různé typy slámového vína, které se liší jak svým původem, tak i procesem výroby.

Jeden typ je známý jako "passito" a pochází z Itálie. U tohoto typu se ovoce sklízí dříve než normálně a poté se nechá sušit na slunci či ve speciálních místnostech. Sluneční paprsky pomáhají k odpařování vody v plodech a koncentraci cukru.

Další typ slámového vína pochází z Německa - "TBA" neboli Trockenbeerenauslese. Plody hroznů jsou přirozeně infikovány edelfaulen (šedou plísní), což umožňuje hrozny úplně uschnout a zanechat pouze koncentrovanou šťávu, která se pak fermentuje na sladkost.

V poslední době se objevují nové druhy slámových vín i mimo Evropu, např. v Jihoafrické republice a Kanadě. V každém případě je slámové víno ideálním společníkem k dezertům a sýrům.

Jaké jsou charakteristiky slámového vína?

Slámové víno patří mezi kvalitní dezertní vína a jeho výroba je velmi specifická. Charakteristiky tohoto vína jsou určovány procesem, při kterém hrozny zrají na slámě po dobu několika měsíců. Díky této metodě zrání se slámové víno vyznačuje hlubokou, bohatou chuťí s tóny karamelu, sušených švestek a medu. Jeho aroma je intenzivní a pestré, s jemnými tóny ovoce a koření. Slámové víno patří mezi nejvyšší kategorie vín a jeho chuť si užijete nejlépe jako doprovod dezertům nebo sýrům.

Jak se podává slámové víno?

Jak se podává slámové víno?

Slámové víno je specifický druh vína, který zrají na sušených slámách. Je to lahodná a jedinečná chuťová zkušenost, kterou stojí za to vyzkoušet. Pokud se chystáte ochutnat slámové víno poprvé, může vás zajímat, jak ho správně podat.

Nejlepší je slámové víno podávat jako dezertní nebo aperitivní nápoj. Podávejte ho při teplotě 10-12 stupňů Celsia v menších skleničkách. Pokud máte rádi kombinaci sladkého a pikantního, zkuste k tomu nabídnout kořeněné ořechy nebo sýry s ovocem.

Pamatujte si, že slavnosti spojené se sklizní hroznu jsou ideálním časem pro ochutnání tohoto vzrušujícího a tradičního typu vína. Užijte si chvíli plnou příjemné atmosféry s kvalitním slámikem v ruce!

Slámové víno a gastronomie

Slámové víno a gastronomie: objevte chuťové kouzlo vína zrajícího na slámě a doplňte jej skvělými gastronomickými pochoutkami.

Jaké jsou zdravotní přínosy slámového vína?

Slámové víno, které vzniká sušením hroznů na slámě, není jenom lahodnou pochoutkou, ale také má mnoho zdravotních přínosů. Díky pomalé fermentaci se v něm koncentrují látky s antioxidačními účinky, které pomáhají chránit tělo proti volným radikálům a snižují riziko vzniku srdečních chorob. Navíc obsahuje více přirozených cukrů než běžné víno a díky tomu dodává energii a podporuje metabolické procesy v organismu. Pokud tedy hledáte nový způsob, jak si dopřát chvilku relaxace s prospěšnými účinky pro své zdraví, rozhodně byste měli ochutnat lahodné slámové víno.

Jak se uchovává slámové víno?

Slámové víno je specialitou, kterou nelze uchovávat jako běžné víno. Proto je důležité vědět, jak s ním zacházet. Nejlepším způsobem, jak uchovat slámové víno, je v suchém a tmavém prostředí při teplotě kolem 15-18 stupňů Celsia. Vhodné jsou například sklepy nebo špajzy. Je také důležité udržovat stálou vlhkost pod 70 %. Slámové víno by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření, což může ovlivnit jeho chuť a aroma. Pokud máte lahvové slámové víno, nezapomeňte ho uložit v poloze ležící, aby korek nevyschl a vzduch se nedostal do lahve. Pokud dodržíte tyto rady pro skladování slámového vína, budete moci dlouho těšit se na jeho lahodný chuťový zážitek.

Publikováno: 29. 04. 2023

Kategorie: alkohol

Autor: Kladivořezová Nela

Tagy: slámové víno | víno zrající na slámě