Gordon Bleu - tajemství kulinářského mistrovství

Gordon Bleu

Co je to gordon bleu?

Gordon bleu je klasický kuchařský výraz, který označuje smažené řízky plněné sýrem a šunkou nebo kuřecím masem. Tento pokrm se tradicionalně připravuje ve Francii, ale dnes je oblíben po celém světě. Původ slova "gordon bleu" lze vysledovat až do 16. století, kdy francouzský král Jindřich III. založil rytířský řád s názvem "L'Ordre du Saint-Esprit", jehož členy nazval "Les Chevaliers du Sacré-Cœur et de la Passion", což bylo později zkráceno na "Les Chevaliers du Saint-Esprit". Tyto rytíře nazývali jako "les cuisiniers en toque blanche" (kuřata v bílých čepičkách) a tito kuchaři byli považováni za nejlepší ve Francii. V roce 1579 byl tedy tento termín pro kuchaře oficiálně změněn na "Cordon Bleu", což znamenalo modrou stuhu (levou) s bílou bordurou slibující chudobnému duchovenstvu místo odměny za službu v církvi a zachování celibátu.

Dnes se gordon bleu připravuje jako oblíbená specialita v mnoha restauracích po celém světě. Může být podáván s různými přílohami, jako jsou bramborové hranolky, salát nebo zelenina. Tento klasický pokrm je oblíbený pro svou chutnost a výraznou kombinaci plněného sýru a šunky (nebo kuřecího masa) s mletým masem.

Historie gordon bleu

Historie gordon bleu sahá až do 16. století a má kořeny ve francouzské kuchyni. Původní název "cordon bleu" znamenal modrou stužku, kterou nosili rytíři Řádu svatého Michala. Později se tento výraz stal synonymem pro něco velmi kvalitního a luxusního, což se později přeneslo i do gastronomie.

V roce 1949 se gordon bleu objevil poprvé v restauraci Au Petit Racine v Paříži. Tento pokrm byl složen ze dvou kuřecích plátků naplněných šunkou a sýrem, obalených v panko strouhance a smažených na másle. Jeho popularita rychle rostla a brzy se rozšířil po celém světě.

Dnes existuje mnoho variant tohoto klasického jídla, které se často připravuje s telecím nebo vepřovým masem a různými druhy sýra a šunky. Gordon bleu je stále oblíbenou specialitou mnoha restaurací po celém světě a jeho historie ukazuje, že luxusní chuťové zážitky jsou v gastronomii ceněny již po staletí.

Jak se připravuje gordon bleu?

Gordon bleu je jednoduché, ale chutné jídlo s kuřecím nebo telecím masem, které můžete připravit doma. Pro začátek nakrájejte maso na plátky a lehce naklepeme. Poté na každý kus masa položte plátek šunky a sýra, potřete pálivou hořčicí a zakloubte, aby se šunka a sýr nevysypaly. Potom si připravte dvě misky - jednu s moukou a druhou s rozšlehanými vejci. Masové kapsy obalte nejprve v mouce, následně v rozšlehaných vejcích a nakonec v paanko strouhance. Na pánev dejte na roztavené máslo a olej a opékajte gordon bleu z obou stran do zlatova. A hotovo! Skvělé pokrm pro milovníky masa i sýra.

Nápady na různé verze gordon bleu

Pokud hledáte inspiraci na různé verze pokrmu Gordon Bleu, nevěšte hlavu. Podívejte se na několik originálních nápadů, jak tento kuchařský výraz zpestřit a přizpůsobit svému vkusu. Od tradičních variant s kuřecím masem a sýrem až po alternativy s rybou nebo zeleninou - možnosti jsou skutečně neomezené! Určitě si najdete recept, který osloví vaše chuťové pohárky a potěší celou vaši rodinu či hosty.

Doporučení pro servírování gordon bleu

Doporučení pro servírování gordon bleu:

Gordon bleu je kulinářský pokrm, který se skládá z kuřecího nebo telecího řízečku plněného sýrem a uzeninou. Tento chutný pokrm je ideální pro večeři nebo oběd a může být podáván s různými přílohami.

Nejlepší přílohou k gordon bleu jsou brambory v jakékoli formě - smažené hranolky, vařené brambory nebo gratinované brambory. Kromě toho můžete servírovat také zeleninu jako jsou mrkev, hrášek nebo květák.

Pokud preferujete lehčí varianty, můžete k gordon bleu podat čerstvý salát nebo zeleninovou oblohu. Pro dokonalé chuťové zážitky doporučujeme navíc ochutnat šťavnatý citronový dresink.

Nepropásněte možnost vyzkoušet si tento lahodný pokrm doma a oslnit své hosty dokonalou kombinací chutí!

Jaké přílohy lze podávat k gordon bleu?

Gordon bleu je kuchařským termínem pro křupavé kuřecí řízečky plněné sýrem a šunkou. K této lahůdce se většinou podávají přílohy jako jsou bramborové hranolky, rýže, zeleninové saláty, nebo květák na másle. Díky svému intenzivnímu a bohatému chuti je gordon bleu skvělou volbou pro oběd či večeři. Pokud se rozhodnete tento pokrm podat, pamatujte si, že jeho příprava může být náročná a vyžaduje pečlivost a trpělivost.

Jaké nápoje lze doporučit k gordon bleu?

Když si připravujete skvělé jídlo jako gordon bleu, je důležité zvolit správný nápoj, který bude chutnat skvěle k vaší dobrotě. Doporučujeme vyzkoušet víno s vyšší kyselostí jako například Sauvignon Blanc nebo Chardonnay. Pokud dáváte přednost pivu, doporučujeme lehké pivo s nižším obsahem alkoholu jako Pilsner nebo Lager. Samozřejmě se také můžete rozhodnout pro osvěžující nealkoholické nápoje jako ledový čaj nebo citronová limonáda. Kombinace správných nápojů s vaším gordon bleu jídlem vám zajistí dokonalou gastronomickou zkušenost.

Závěr: Proč byste měli vyzkoušet gordon bleu?

Závěr: Proč byste měli vyzkoušet gordon bleu?

Pokud hledáte něco nového a zajímavého pro vaše kulinářské schopnosti, gordon bleu může být tou správnou volbou. Tento kuchařský výraz označuje náročnou techniku přípravy jídla, ale výsledek stojí za to.

Gordon bleu je pokrm, který si získal popularitu díky své lahodné chuti a podmanivému vzhledu. Jeho základem je řízek, který se naplní šunkou a sýrem a poté se obaluje ve strouhankách. Poté se smaží nebo peče a servíruje s různým přílohami.

Vyzkoušejte tuto jedinečnou techniku při vaření doma a překvapte své blízké nebo hosty skvělým jídlem. Gordon bleu bude určitě ohromit každého, kdo ho ochutná!

Publikováno: 12. 05. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Kladivořezová Nela

Tagy: gordon bleu | kuchařský výraz