Geografie Madagaskaru: Tajemství exotické africké země

Madagaskar

Poloha a rozloha Madagaskaru

Madagaskar je ostrov nacházející se v jižní části Indického oceánu, přibližně 400 km od východního pobřeží Afriky. S rozlohou téměř 587 tisíc km² je Madagaskar čtvrtým největším ostrovem na světě. Rozprostírá se zhruba ve směru sever-jih na délku přes 1500 km a šířku kolem 600 km. Díky své poloze má Madagaskar unikátní biodiverzitu a geologické rysy, které ho činí fascinujícím místem pro badatele i turisty.

Pohoří a hory na ostrově

Madagaskar je známý svou rozmanitou geografií, která zahrnuje i pohoří a hory. Nejvyšší horou ostrova je Maromokotro s nadmořskou výškou 2 876 metrů, nacházející se v pohoří Tsaratanana na severu Madagaskaru. Další významná pohoří zahrnují Ankaratra na středním Madagaskaru a Andringitra na jihu. Tato pohoří poskytují domov pro mnoho endemických druhů rostlin a živočichů, což přispívá k biologické diverzitě ostrova. Geologicky je Madagaskar spojen s Indií a byl kdysi součástí superkontinentu Gondwany.

Řeky a jezera v této africké zemi

Madagaskar není známý svými velkými řekami, ale má několik významných vodních toků. Nejdelší je řeka Mangoky s délkou přes 500 km, která protéká západní částí ostrova. Další významnou řekou je Onilahy na jihu Madagaskaru. Co se týče jezer, největším jezerem na ostrově je Alaotra, které se nachází ve vysočině Centrálního Madagaskaru. Toto sladkovodní jezero má rozlohu přibližně 900 km² a je domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů.

Podnebí a vegetace Madagaskaru

Podnebí na Madagaskaru je velmi rozmanité kvůli jeho rozloze a geografické poloze. Na severu ostrova panuje tropické podnebí s vysokými teplotami a vlhkostí, zatímco na jihu je klima suché až polosuché. Během období dešťů, které trvají od listopadu do března, mohou spadnout velké srážky. Vegetace na ostrově je také různorodá - najdeme zde mangrovové lesy, savany, deštné pralesy i suchomilné lesy. Tato pestrost rostlinných druhů přispívá k jedinečné biodiverzitě Madagaskaru.

Fauna a biodiverzita ostrova

Fauna Madagaskaru je jedinečná a bohatá díky dlouhodobé izolaci ostrova od pevninské Afriky. Nejznámějším zástupcem je lemurek, který je endemickým druhem a není možné najít ho nikde jinde na světě. Kromě lemura se na ostrově vyskytuje mnoho dalších endemických živočichů, jako jsou chameleoni, tenrekové nebo fossa. Madagaskar je domovem i mnoha druhů ptáků, z nichž mnohé nejsou známé z jiných částí světa. Díky této unikátní biodiverzitě je Madagaskar považován za jeden z biologicky nejzajímavějších regionů na Zemi.

Významné geografické rysy Madagaskaru

Mezi významné geografické rysy Madagaskaru patří jeho jedinečná biodiverzita. Tento ostrov je domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů, což z něj činí biogeografickou raritu. Díky izolaci od pevninské Afriky se zde vyvinuly unikátní ekosystémy, jako jsou suché lesy, deštné pralesy či savany. Madagaskar je také známý svými lemury, kteří jsou symbolem ostrova a nejznámějšími obyvateli tohoto exotického koutu světa.

Publikováno: 25. 03. 2024

Kategorie: geografie

Autor: Roman Kučera

Tagy: madagaskar | africká země