Žito - starobylá obilovina s moderními zdravotními benefity

Žito

Úvod do žita jako obiloviny

Žito je jednou z nejstarších obilovin, která se pěstuje v různých částech světa. Tato plodina má mnoho výhod - je odolná proti nepříznivým klimatickým podmínkám a obsahuje množství důležitých živin. V tomto úvodu se dozvíte více o této zajímavé obilovině a jejích využití v potravinářském průmyslu i v medicíně.

Historie pěstování žita

Historie pěstování žita sahá až do doby kamenné, kdy se stalo nedílnou součástí lidského jídelníčku. V průběhu staletí se šlechtily nové odrůdy a technologie pěstování prošly velkým vývojem. Žito se stalo jednou z nejvýznamnějších obilovin v Evropě a po celém světě, a to díky své schopnosti růst na chudých půdách a v drsných podmínkách. Během historie bylo žito také využíváno jako platidlo, přísada do pečiva a dokonce i jako lék. Dnes je žito stále oblíbenou obilovinou, která je součástí mnoha tradičních pokrmů a nápojů zejména ve střední Evropě.

Výživové hodnoty žita

Výživové hodnoty žita

Žito, oblíbená obilovina lidí již mnoho staletí. Kromě své chuti a využití v kuchyni nám žito také poskytuje řadu důležitých živin. Podíváme-li se na jeho výživové hodnoty, zjistíme, že je bohaté na bílkoviny, minerály a vitaminy.

100 gramů žita obsahuje přibližně 300 kalorií, 12 gramů bílkovin, 1 gram tuku a 60 gramů sacharidů. Co se týče vitaminů, jsou nejvýrazněji zastoupeny skupina B vitamínů - thiamin (B1), riboflavin (B2) a niacin (B3). Minerálním prvkem obsaženým v nejvyšší koncentraci je fosfor, dále pak draslík, hořčík a železo.

Doporučujeme tedy zařadit do svého jídelníčku i tuto chutnou obilovinu a těšit se z jejich prospěšnosti pro organismus.

Použití žita v potravinářském průmyslu

Použití žita v potravinářském průmyslu

Žito je jednou z nejvýznamnějších obilovin na světě a má široké spektrum využití v potravinářském průmyslu. Jeho semena jsou bohatá na vitamíny a minerály, což z něj činí skvělý zdroj výživy pro lidi i zvířata.

V potravinářství se používá jako surovina pro řadu produktů, například různé druhy chleba, těstovin, sladování a fermentace. Kromě toho se vyrábí také koření s příměsí žita a další speciality jako například kysané zelí s příměsí žita.

Dostatečné množství žita je dnes k dispozici téměř veškerým potravinářským společnostem po celém světě, což umožňuje širokou škálu produktů a inovativních receptů.

Populární pokrmy s žitným chlebem

Pokud milujete žitný chleba a hledáte inspiraci na oblíbené pokrmy, máme pro vás pár tipů. Žito je skvělou obilovinou s mnoha zdravotními benefity a velkým kulturním významem. Ať už si oblíbíte klasické chlebové placky, širokou škálu sladkých i slaných pomazánek nebo nadýchané žitné knedlíky, žitný chléb může být skvělým základem pro mnoho jídla. Nezapomeňte ani na tradiční české speciality jako je třeba kyselo-sladká špenátová polévka s žitnými krutony nebo chuťově vynikající bramborové placky s uzeným masem a křenem podávané s kysaným zelím. Zkrátka, pokud hledáte novou inspiraci do vaší kuchyně, zkuste se podívat na populární pokrmy s žitným chlebem – jejich využití totiž není omezeno jen na jednu bagetu do nákupního košíku!

Zajímavosti o žitu

Zajímavosti o žitu

Žito je jednou z nejdůležitějších obilovin na světě a má dlouhou historii použití v potravinářství i v náboženských a kulturních tradicích. Znáte tyto zajímavé fakty o žitu?

- Žito se pěstuje po celém světě a je druhou nejvýznamnější obilovinou po pšenici.

- Přestože se často používá jako krmivo pro zvířata, žito také hraje důležitou roli v lidské stravě. Může být použito například k pečení chleba, jako přísada do polévek a salátů nebo k přípravě sladoviny pro pivovarnictví.

- V mnoha náboženstvích se žito považuje za symbol plodnosti a hojnosti. V Slovenské tradici se žito sázelo na Velikonoce jako symbol nového života.

- Kvůli své odolnosti proti nepříznivým podmínkám se žito stalo oblíbeným druhem obiloviny pro pěstování ve chladných a suchých oblastech, například v Rusku nebo Kanadě.

- Kromě toho, že je žito cennou potravinou, má také mnoho dalších využití. Může být použito jako výplň pro polštáře nebo křehké pečivo, a dokonce i jako zdroj biopaliv.

- Některé druhy žita mohou být také předpovědí počasí. Pokud se zrnka na stonku sklánějí dolů, znamená to blížící se deštivé počasí. Naopak, pokud jsou vztyčená a rovná, může se očekávat krásné slunečné počasí.

Zkrátka, žito je plné překvapení a zajímavostí!

Budoucnost pěstování a využití žita

Budoucnost pěstování a využití žita se zdá být velmi slibná a plná možností. Tato obilovina totiž nabízí mnoho potenciálních využití - od tradičního pečení chleba a výroby alkoholu, až po nové trendy jako je například bezlepková strava. Navíc je žito nenáročné na pěstování, což ho činí atraktivním pro zemědělce i ekologicky zaměřené farmy. Budoucnost tedy slibuje pokračující rozvoj technologií a zvyšující se povědomí o zdravém stravování, které by mohly vést k ještě širšímu využívání této univerzální obiloviny.

Závěr a doporučení pro konzumaci žita.

Závěr a doporučení pro konzumaci žita

Po prozkoumání přínosů a výživových hodnot žita můžeme jednoznačně doporučit jeho pravidelnou konzumaci jako součást zdravé stravy.

Doporučujeme volit celozrnné žitné produkty, které jsou bohaté na vlákninu a pomáhají udržovat střevní trakt v kondici. Při pečení domácího chleba se také nedoporučuje vynechávat žito ze směsi s ostatními obilovinami.

Stejně jako u jakékoli potraviny je důležité dodržovat množství - doporučuje se denní spotřeba 50-60 gramů žitných produktů.

Přejeme vám dobrou chuť!

Publikováno: 21. 04. 2023

Kategorie: potraviny a nápoje

Autor: Mirek Novotný

Tagy: žito | obilovina