Začínáte s marshmallow? Zjistěte vše o tomto sladidlu v našem článku!

Marshmallow

Marshmallow je sladidlo, které se často používá v cukrovinkách, pečení a dalších sladkých receptech. Jeho chuť je měkká a lehce sladká, což jej činí oblíbeným přísadou pro mnoho dezertů. Ale co je to marshmallow vlastně zač? Podívejme se na jeho historii, složení a použití v kuchyni.

Historie marshmallow

Historie marshmallow sahá až do starověkého Egypta, kde se používalo jako léčivý přípravek. Egypťané získávali sladkou pastu z kořene ibišku, kterou smíchali s medem a užívali ji k ošetření kašle a bolesti v krku.

V průběhu času se recept na marshmallow rozšířil do dalších částí světa, například do Řecka a Římské říše. Zde se používalo jako pamlsky na oslavách.

Výroba moderního marshmallow začala v 19. století v Americe, kdy se začalo používat gelatinu pro zahuštění pasty a dosáhnutí charakteristické textury. Marshmallow začal být oblíbený pro svou sladkou chuť a mnohostrannost – používá se jako ingredience do cukrovinek, dortů nebo nápojů.

Dnes je marshmallow oblíbený po celém světě ve formě různých sladkostí v mnoha přijatelných i neobvyklých chutních variantách.

Výroba marshmallow

Výroba marshmallow je proces, který se skládá z několika kroků. Základem je směs cukru, želatiny a vody, která se zahřívá až do varu. Poté, co se dosáhne správné teploty, se směs vylije do mixéru a za stálého míchání se postupně přidávají další ingredience jako aromata nebo barviva. Když má směs správnou konzistenci, nalije se do formy a nechá se vychladit.

Následně se marshmallow vyndají z formy a pokračuje se ve finálním zpracování. To může zahrnovat obalení marshmallows v cukru nebo kokosu, či je potření čokoládou.

Tradiční marshmallow má kulatý tvar, ale existují i jiné tvary - srdce, hvězdy apod. Dnes jsou marshmallows populární sladidlem po celém světě - najdeme je jako součást cukrovinek, ale také hojně používány při pečení a dekoraci dortů.

Složení a nutriční hodnota marshmallow

Marshmallow je sladkost, která je vyrobena především z cukru, vody a želatiny. Tento produkt má velmi vysoký obsah sacharidů, zvláště glukózy a fruktózy, což ho činí energeticky bohatým jídlem. Marshmallow také obsahuje malé množství bílkovin a vlákniny.

Vzhledem k vysokému obsahu cukru by měl být marshmallow konzumován s mírou, zejména pro jedince trpící diabetem nebo obezitou. Nicméně jako občasné pochoutky mohou marshmallow poskytnout potřebnou sladkost bez negativního dopadu na zdraví.

Různé druhy marshmallow

Marshmallow je sladké a měkké sladidlo, které se vyrábí z cukru, želatiny a bílků. Existuje několik různých druhů marshmallow, které se liší podle svého tvaru, velikosti a chuti.

Jedním z nejoblíbenějších druhů marshmallow jsou malé kousky v podobě gumových bonbonů. Tyto marshmallow mají často různé příchutě jako např. jahoda, citron nebo ananas.

Dalším oblíbeným typem marshmallow jsou tyčinky, které mají tvar válečku nebo kotouče. Tyto marshmallow se často používají na grilování a jsou ideálním doplňkem k opečeným buřtům.

Nejvýraznějším typem marshmallow jsou ale bezpochyby ty velké měkké bloky ve tvaru srdce, hvězdy či zvířátka. Tyto marshmallow jsou oblíbené zejména u dětí a jejich roztomilý vzhled je dělá ideálním sladkým darem pro speciální příležitosti.

Ať už si vyberete jakýkoliv druh marshmallow, jedno je jisté - jeho sladká chuť Vás rozhodně nadchne!

Použití marshmallow v kuchyni

Marshmallow je sladidlo, které se používá nejen jako samostatná pochoutka, ale i jako ingredience v mnoha receptech. V kuchyni se marshmallow často používá při pečení. Například přidáním marshmallow do těsta na brownies nebo do muffinů získají tyto dezerty zajímavou texturu a sladkou chuť.

Další populární použití marshmallow jsou různé směsi a polevy, které se často přidávají na dorty a koláče. Marshmallow také plní funkci lepidla při tvorbě domácích marmelád a jemných krémů.

Kromě toho existují i originální nápady na použití marshmallow v kuchyni. Například lze vyrobit sendviče s marshmallow a čokoládou, tzv. "smores", které jsou oblíbeným dezertem zejména v USA.

Využitím marshmallow ve vaší kuchyni můžete dodat svým dezertům nový rozměr chuti a textury. Stačí si jen najít inspiraci a tuto sladkou pochoutku začlenit do svých oblíbených receptů.

Zajímavosti o marshmallow

Marshmallow je sladkost, která má původ v Egyptě, kde se používala k léčení kašle. V současné době se marshmallow často používá jako sladidlo v cukrovinkách a zmrzlině. Jednou z zajímavostí o marshmallow je, že obsahuje látku zvanou althaein, což je přirozené protizánětlivé a hojivé činidlo. Marshmallow také může být použit jako náhrada želatiny pro vegany a vegetariány, protože se obvykle vyrábí pomocí agar-agaru nebo rostlinného pektinu namísto živočišného kolagenu. Další zajímavostí je, že marshmallow byl kdysi vyroben ze skutečných kořenů marshmallow rostliny, ale dnes jsou výrobcům povoleny alternativní ingredience. A nakonec stojí za zmínku i to, že existuje mnoho různých druhů marshmallow - od klasických kulatých tmavých po barevné s ovocnými příchutěmi a dokonce i s alkoholovým nádechem pro dospělé.

Celkově lze říci, že marshmallow je populární sladidlo užívané v celé řadě různých potravinářských produktů. Ačkoliv může být pro některé spotřebitele vhodnou volbou díky svému nízkému obsahu kalorií, stojí za to si uvědomit, že i přesto se jedná o procesovaný produkt a jeho nadměrná konzumace by mohla mít negativní dopad na zdraví. Pokud tedy preferujete přirozené sladidla, může být lepší sáhnout po alternativách jako jsou med, javorový sirup nebo agave nektar.

Publikováno: 14. 10. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Karel Tomanek

Tagy: marshmallow | sladidlo