Šejkr - neobvyklý hrníček, který zpříjemní váš pitný režim

Šejkr

Přivítání do světa šejkrů - vysokých hrníčků pro nadšené milovníky lahodných nápojů.

Historie šejkrů

Historie šejkrů sahá až do 19. století, kdy byly populární mezi prvními anglickými mořeplavci. Tyto vysoké hrníčky sloužily k míchání koktejlů a dalších nápojů při bouřlivých plavbách na otevřeném moři, aby se obsah nerozsypal.

Ve dvacátých letech minulého století se šejkr staly symbolem prosperity a módním doplňkem mezi Hollywoodskými hvězdami. Postupně byly také zavedeny v evropských barech a nočních klubech.

V současnosti jsou šejkr téměř neodmyslitelnou součástí každého baru, jsou používány jak profesionálními barmany, tak i domácími nadšenci pro přípravu osvěžujících a lahodných koktejlů.

Materiály používané při výrobě šejkrů

Při výrobě šejkrů se obvykle používají různé druhy materiálů, které umožňují přípravu lahodných nápojů a snadné čištění. Mezi nejběžnější patří sklo, plast a nerezová ocel. Skleněné šejkry jsou velmi oblíbené pro svou průhlednost a možnost kombinace různých barev a vzorů. Plastové šejkry jsou lehké, odolné proti pádu a vhodné pro venkovní aktivity. Ocelové šejkry jsou trvanlivé a snadno udržovatelné, což je dělá ideálním řešením pro ty, kteří preferují ekologický přístup. Bez ohledu na to, jaký materiál si vyberete, právě vám bude sloužit jako spolehlivý pomocník při vašich oblíbených sportovních aktivitách nebo každodenním pitném režimu.

Velikosti šejkrů

Velikosti šejkrů jsou důležité pro přesné měření a míchání ingrediencí. Základní velikost šejkru je 500 ml, ale existují i větší verze s objemem 750 nebo dokonce 1000 ml. Vybírejte šejkr podle potřeby vašeho receptu a pamatujte, že vyšší hrníček umožňuje směs lépe míchat a snadněji vylévat bez nebezpečí rozlití.

Využití šejkrů v domácnosti

Pokud máte rádi smoothie nebo proteinové nápoje, určitě jste slyšeli o šejkrech. Tyto vysoké hrníčky jsou skvělým pomocníkem při přípravě různých nápojů a mixovaných jídel. Využití šejkrů v domácnosti je mnohostranné - můžete s nimi například připravit snídani, svačinu nebo si udělat rychlý koktejl na večer. Také pomohou ušetřit čas a usnadní čistění díky svému praktickému tvaru a možnosti mýt je v myčce na nádobí. Pokud tedy stále váháte, zda si pořídit šejkr do vaší kuchyně, určitě to stojí za zvážení!

Jak správně používat šejkr

Pokud jste fanouškem proteinových koktejlů nebo smoothie, šejkr je pro vás nezbytností. Ale jak ho správně používat? Nenechte se zaskočit vysokým hrníčkem s víkem a mixovacím míchadlem. Následujte následující jednoduché kroky a budete mít dokonalý nápoj každé ráno!

1. Naplňte šejkr přibližně do 2/3 plné tekutinou.

2. Přidejte ovoce, zeleninu, ořechy, semena nebo proteiny podle vašeho oblíbeného receptu.

3. Přidejte pár kostek ledu pro osvěžení.

4. Uzavřete víko na šejku pevně a otřepte ho po dobu 20-30 sekund, dokud nezískáte hladkou konzistenci.

A tada! Vaše oblíbené domácí smoothie či proteinový nápoj jsou připraveny k okamžitému konzumování či s sebou na cesty!

Údržba a čištění šejkrů

Pokud chcete udržet své šejkry v dobrém stavu, je důležité pravidelně provádět údržbu a čištění. Prvním krokem je vyprázdnit obsah a opláchnout šejkr teplou vodou. Poté můžete použít mýdlo nebo speciální prostředek na čištění nádobí a důkladně omýt jak vnitřek, tak vnější stranu.

Pamatujte si, že nesmíte použít drátěnku nebo tvrdé houbičky, aby nedošlo k poškození povrchu a neporušila se izolace mezi vrstvami nápoje a nádoby. Pokud jsou šejkry s přívodem vzduchu (mixéry), dejte pozor na to, aby nedopadly do vody a nemokly tuto část nádobí.

Po umytí nechte šejkry dobře vyschnout na vzduchu. Pokud máte pocit, že se na nich usadily zbytky od potravin nebo nápojů, které se uklidily mezi stěny šejkrů, můžete použít speciální čisticí kartáčky pro tento účel.

S tímto malým úsilím udržíte své šejkry hygienické a funkční po dlouhou dobu!

Pokud jste přečetli a vyzkoušeli si naše recepty, měli byste být schopni užít svůj nový šejkr k plné spokojenosti. Kombinace vysokého hrníčku a dobrého nápoje je nepřekonatelná a my doufáme, že budete s vašimi novými šejkry naprosto spokojeni. Ať už si dopřejete smoothie nebo proteinový nápoj, váš šejkr vám umožní užít si každou kapku vaší oblíbené pochoutky.

Publikováno: 02. 07. 2023

Kategorie: domácnost

Autor: Karel Tomanek

Tagy: šejkr | vysoký hrníček