Proseco - nejen italská lahůdka, ale i šumivý zázrak vínového světa

Proseco

Co je prosecco?

Prosecco je italské šumivé víno, které se vyrábí v oblasti Veneto a Friuli-Venezia Giulia. Je to nejvíce konzumované šumivé víno v Itálii a stále získává na popularitě po celém světě. Prosecco se vyrábí ze dvou hlavních odrůd hroznů: Glera (dříve označována jako Prosecco) a Pinot Bianco. Tradičně se podává při slavnostních příležitostech, ale dnes už si ho můžete dopřát kdykoliv - jako aperitiv, k jídlu nebo jen tak na oslavu života!

Jak se prosecco vyrábí?

Prosecco je italské šumivé víno, které se vyrábí především z odrůdy hroznů Glera. Výroba prosecca začíná sběrem a lisováním hroznů, které jsou následně fermentovány v nerezových nádobách. Poté následuje druhá fermentace, kdy se do vína přidá cukr a kvasnice. Díky tomuto procesu vznikají bublinky, které jsou charakteristické pro šumivé víno.

Po dokončení druhé fermentace se prosecco musí ochutnat a upravit podle požadovaných chuti a vlastností. Některá prosecca mohou být sladší nebo suchá, zatímco jiná mohou být bohatší na ovocné aroma.

Výsledkem je lahodné italské šumivé víno s jemnými bublinkami a osvěžujícím charakterem.

Jaké jsou druhy prosecca?

Prosecco, to je italské šumivé víno známé po celém světě. Existuje několik druhů prosecca, přičemž každý má svůj vlastní charakteristický profil chuti a aroma.

Prvním druhem prosecca je "Prosecco brut", což znamená, že obsahuje méně cukru a více kyselin. Tento typ prosecca se často používá jako aperitiv nebo jako doplněk jídla.

Druhým populárním druhem je "prosecco extra dry", které má mírně sladší chuť a je často servírováno s dezerty nebo ovocnými pokrmy.

"Prosecco Millesimato" je třetím druhem, který zraje po dobu minimálně 3 let a má vyšší kvalitu oproti ostatním druhům.

Posledním typem prosecca je "prosecco rosé", což je kombinace bílého prosecca s malinovými nebo jahodovými slupkami. Tento typ šumivého vína se vyznačuje příjemnou ovocnou chutí a krásnou růžovou barvou.

Každý z těchto druhů prosecca nabízí jedinečnou chuťovou paletu pro milovníky šumivých vín. Vyberte si ten správný druh podle vašich preferencí a užijte si lahodnou italskou chuť!

Kde se prosecco vyrábí?

Kde se prosecco vyrábí?

Prosecco je šumivé víno pocházející z oblasti Veneto ve východní Itálii, konkrétně z provincií Treviso a Vittorio Veneto. Tento nápoj se vyrábí ze specifické odrůdy hroznů Glera, kterou pěstují pouze v této oblasti. Prosecco se stal velmi populárním nejen v Itálii, ale i po celém světě jako skvělý doplněk pro oslavy a slavnostní příležitosti.

Jaké jsou charakteristické vlastnosti prosecca?

Prosecco je italské šumivé víno, které se získává z odrůdy hroznů Glera. Charakteristickým rysem prosecca je jeho vysoká kyselost a lehkost. Má také nižší obsah alkoholu než tradiční šumivá vína, což ho činí ideálním nápojem pro oslavu nebo pro relaxaci po náročném dni. Prosecco má typicky ovocné aroma s tóny bílých květů a citrusů a chuť je suchá nebo mírně sladší. Je obvykle konzumován teplejší než méně aromatické šumivé vína, aby byla lépe patrná jeho chuť i aroma.

Jak se podává prosecco?

Jak už název naznačuje, prosecco je šumivé víno pocházející z oblasti Veneto v Itálii. Jeho chuťové vlastnosti a bublinková textura se liší od jiných druhů šumivých vín a dělají z něj oblíbený nápoj pro slavnostní příležitosti.

Podání prosecca je důležité pro zachování jeho plného aroma a chuti. Prosecco by mělo být podáváno vychlazené, ideálně mezi 6 a 8 °C. Nejlepší je podat jej v tenkém skleničce s dlouhým stopkem, aby bublinky mohly stoupat nahoru a uvolnit tak aroma a dochutit celý nápoj.

Při nalévání prosecca do sklenice postupujte opatrně - ideální je nalít pouze do poloviny sklenice, abyste umožnili rozvoj bublinek a uvolnili tak aroma. Pokud si přejete, můžete ke šumivému vínu přidat kousek čerstvého ovoce jako jsou jahody, maliny nebo kiwi, které dodají nápoji na chuti i dekorativnosti.

Sledujte tyto jednoduché tipy a vaše prosecco bude tvořit perfektní doplnění každého oslavování nebo romantické večeře!

S čím se prosecco nejlépe kombinuje?

S čím se prosecco nejlépe kombinuje?

Prosecco, to italské šumivé víno, je vynikající samotné, ale může být ještě lepší v kombinaci s některými chody. Pokud si chcete vychutnat plnou chuť a aroma prosecca, zkuste ho podávat s těmito lahůdkami:

- Sušenky z parmezánu

- Mozzarella s rajčaty a bazalkou

- Grilované krevety nebo jiné mořské plody

- Čerstvé ovocné saláty

- Prosciutto di Parma

Takže, ať už si dáte prosecco samotné nebo v doprovodu něčeho dobrého k snídani, obědu či večeři – vždycky to bude skvělá volba. Na zdraví!

Jaké jsou oblíbené koktejly s proseccem?

Prosecco je oblíbeným šumivým vínem, které se často používá jako základ pro koktejly. Pokud máte chuť na něco nového, zde jsou některé z nejoblíbenějších koktejlů s Proseccem:

1. Aperol Spritz - směs Aperolu, prosecca a sodovky s ledem a pomerančovým kolem.

2. Bellini - prosecco smíchané s broskvovou nektarem

3. Mimosa - šumivá variace na klasický ranní nápoj se šťávou z pomeranče.

4. Kir Royale - kombinace černého rybízu likéru s proseccem.

5. Hugo - osvěžující mix prosecca, máty a limetkového sirupu.

Poznámka: Při servírování koktejlů s Proseccem je důležité si pamatovat, že toto víno se podává chladné, ale nikdy příliš studené, aby se zachovala jeho svěžest a chuť.

Proč je prosecco stále populárnější?

V posledních letech se prosecco stává stále oblíbenějším šumivým vínem. Proč tomu tak je? Existuje několik faktorů, které přispívají k jeho trvalé popularitě.

Začněme tím, že prosecco má mnoho výhod oproti jiným šumivým vínům. Má nižší obsah alkoholu a cukru, což znamená, že je lehčí na žaludek a snadněji se pije. To ho činí ideálním nápojem pro různé příležitosti, jako jsou oslavy, rande nebo prostě odpočinkové chvíle.

Dalším důvodem popularity prosecca je jeho cena. V porovnání s jinými druhy šumivých vín je prosecco cenově dostupné pro širší veřejnost. To znamená, že si ho mohou dovolit lidé s různou úrovní příjmů.

Prosecco má také specifickou chuť profil a vůni, která dodává drinku elegantní ráz. Jeho ovocné tóny a jemné bublinky okouzlují mnoho lidí a dodají oslavám nebo večeru romantickou atmosféru.

Nakonec bychom neměli opomenout rostoucí povědomí o italských produktech jako celku, což zahrnuje i prosecco. Lidé se stávají více informovanými o italských vinařských tradicích a dobrodružněji zkoumají nové druhy vín.

Z těchto důvodů je prosecco stále populárnějším šumivým vínem a pokud ho ještě neochutnali, mohou si lidé být jisti, že na ně čeká příjemné překvapení.

Jaké jsou tipy na výběr kvalitního prosecca?

Pokud hledáte kvalitní prosecco, existuje několik důležitých faktorů, na které byste měli dát pozor. Za prvé, zkontrolujte zemi původu. Nejlepší prosecco pochází z italské oblasti Veneto, konkrétně z provincie Treviso a oblasti Valdobbiadene.

Dalším tipem je kontrolovat etikety lahve. Kvalitní prosecco má certifikaci DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), což znamená, že splňuje nejvyšší standardy jakosti. Také byste měli hledat lahve s označením brut nebo extra brut, což jsou termíny pro suché prosecco s minimálním obsahem cukru.

Posledním tipem je vybírat prosecco od renomovaných výrobců s dobrými recenzemi od zákazníků a odborných kritiků. Tyto lahve se obvykle prodávají v cenovém rozmezí okolo 300 - 800 Kč.

S těmito tipy na výběr kvalitního prosecca budete mít jistotu, že si pochutnáte na skvělém šumivém vínu.

Publikováno: 23. 05. 2023

Kategorie: alkohol

Autor: Kladivořezová Nela

Tagy: proseco | šumivé víno