Pinot grigio - odrůda vína, která vás okouzlí svou lehkostí a jemností

Pinot Grigio

Úvod do odrůdy Pinot Grigio

Pinot Grigio je jedna z nejznámějších odrůd bílého vína. Tato odrůda se pěstuje v Itálii, Francii a dalších zemích po celém světě. Charakterizuje se světlou barvou a lehkým ovocným aroma s tóny citrusových plodů, zlatých jablek a hrušek. Pinot Grigio se dobře hodí k čerstvým salátům, jarním pokrmům a jemným rybím masům. Pokud chcete ochutnat kvalitní Pinot Grigio, zkuste ho objednat ve specializované vinárně nebo od renomovaného vinaře.

Historie a původ odrůdy

Pinot Grigio je jednou z nejoblíbenějších odrůd bílého vína po celém světě. Tato odrůda, známá také jako Pinot Gris, má své kořeny v Burgundsku a v Alsasku a její historie sahá až do 14. století.

První zmínka o této odrůdě pochází z roku 1300, kdy byla poprvé pěstována v Burgundsku pod názvem "Fromentau". Od té doby se rozšířila po celé Francii, Německu a Rakousku.

V 19. století se pinot grigio dostala do Itálie, kde se stala velmi populární v oblasti Friuli-Venezia Giulia. Dnes je Itálie největším producentem tohoto vína na světě.

Pinot Grigio je charakteristické svými příjemnými ovocnými tóny a nádhernou barvou od sladkých odstínů růžových až po syté šedé. Je vhodné pro různé příležitosti, jako jsou oslavy, večeře s přáteli nebo jen tak pro relaxaci u dobré knihy.

Charakteristiky a rysy Pinot Grigio

Pinot Grigio je oblíbenou odrůdou bílého vína, které se pěstuje především v Itálii a ve Francii. Charakteristickým rysem tohoto vína je jeho světlá barva s jemnými zelenými odstíny. Pinot Grigio má zpravidla lehčí tělo s vynikajícím poměrem mezi kyselinou a ovocnou chutí. Mezi typické aroma patří bílé květiny, citronová kůra, jablka a hrušky. Díky svému charakteru se Pinot Grigio často stává ideálním doplňkem ke světlým masům, mořským plodům a salátům. Je to perfektní volba pro ty, kteří preferují vína s lehčím tělem a osvěžujícím charakterem.

Oblasti pěstování a výroba vína

Pinot Grigio je jednou z nejznámějších odrůd vína, která se pěstuje po celém světě. Oblasti pro pěstování této odrůdy jsou zejména v Itálii, Francii a Německu, ale i v Austrálii, Novém Zélandu a USA. Vyrábí se především jako suché bílé víno s jemným ovocným aroma a vysokou kyselostí. Ostatně právě díky této kyselosti a příjemné chuti se Pinot Grigio stal oblíbeným vínnem na celém světě. Vinařské oblasti zahrnující tuto odrůdu jsou pečlivě vybírány kvůli jejich vhodnému klimatu a půdě pro růst hroznů. Nejoblíbenějšími regiony pro pěstování Pinot Grigio jsou Asti, Veneto, Friuli-Venezia Giulia, Alsasko a Mosel-Saar-Ruwer.

Chutě a aroma Pinot Grigio

Chutě a aroma Pinot Grigio: Objevte jedinečnost této odrůdy vína s lehce ovocným aroma a svěžími tóny citrusů, které doplní lahodné kořeněné nuance pro dokonalou chuťovou rovnováhu. Ponořte se do světa pinot grigio a rozšířete své smysly na nové úrovni.

Jak podávat Pinot Grigio

Pinot Grigio je oblíbená odrůda vína po celém světě. Pokud si chcete vychutnat tu pravou chuť tohoto vína, je důležité jej podávat správným způsobem. Zde jsou některé tipy, jak podat Pinot Grigio:

1. Teplota: Pinot Grigio by měla být podávána dobře vychlazená, ideálně při teplotách mezi 8-10°C.

2. Sklenice: Použijte sklenice s velkým zakulaceným spodkem a protáhlým tvarem, které umožní vínu vyvinout plnou chuť.

3. Dekantování: Pokud jste si koupili starší ročník Pinot Grigio, může být dobré nechat ho dekantovat alespoň hodinu před podáním.

4. Kombinace s jídlem: Pinot Grigio se skvěle hodí k lehčímu jídlu jako jsou saláty, kuřecí maso, ryby nebo těstoviny s lehkou omáčkou či pestem.

Sledování těchto jednoduchých tipů Vám pomohou vychutnat si tu pravou chuť pinot grigio.

Populární jídla k Pinot Grigio

Pinot Grigio je skvělým doplňkem pro mnoho jídel díky své svěžesti a lehkosti. Pokud hledáte inspiraci na populární jídla, která perfektně ladí s touto odrůdou vína, máme pro vás pár tipů. Můžete si vychutnat křupavé řízky s bramborovou kaší, lehké těstoviny s pestem a rajčaty nebo mořské plody s čerstvým salátem. Nechte se inspirovat a objevte nové chutě podle vašich představ spojených s Pinot Grigio.

Nejlepší ročníky a značky Pinot Grigio

Pokud hledáte skvělé víno, které se hodí k mnoha příležitostem, určitě nezklame odrůda Pinot Grigio. Následující seznam obsahuje nejlepší ročníky a značky tohoto bílého vína.

1. Santa Margherita Pinot Grigio - jedna z nejznámějších značek Pinot Grigio na trhu s lahodným ovocným aroma a vynikajícím chutí.

2. Jermann Pinot Grigio - italské víno s nádechem minerálů a svěžím citrusovým aroma.

3. Bollini Pinot Grigio - této značce dominuje jemné květinové aroma a robustní chuť s nuancemi zralého ovoce.

4. Kris Pinot Grigio - levná alternativa s osvěžujícím citrusovým aroma a suchou chutí.

5. King Estate Pinot Gris - americké víno s vyváženou chutí třešní a melounu.

Tyto ročníky a značky patří k nejoblíbenějším na trhu a jsou ideální pro pikniky, večeře či jako doplněk k oblíbeným pokrmům. Vyzkoušejte je sami a ochutnejte krásu odrůdy Pinot Grigio!

Závěr a doporučení pro ochutnávku Pinot Grigio.

Závěr a doporučení pro ochutnávku Pinot Grigio

Pokud si rádi pochutnáváte na lahodné bílé víno, odrůda Pinot Grigio by určitě neměla chybět ve vaší sbírce. Tento italský klenot se pyšní krásnou světle žlutou barvou a jemnými tóny tropického ovoce, jako jsou ananas nebo mango. V ústech překvapí svou svěžestí a mírnou kyselostí.

Pro správnou ochutnávku Pinot Grigio doporučujeme podávat chlazené na teplotu okolo 8-10 stupňů Celsia. Ideálním společníkem tohoto vína jsou lehké saláty s kuřecím masem, ryby nebo špagety s pestem.

Odrůda Pinot Grigio je oblíbenou volbou mezi milovníky vín z celého světa a my vám rozhodně doporučujeme ji vyzkoušet i vy!

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: alkohol

Autor: Barbora Dvořáková

Tagy: pinot grigio | odrůda vína