Oslnivý koktejl Gin Tonic: Tajemství dokonalého spojení ginu a toniku

Gin Tonic

Co je gin tonic?

Gin tonic je oblíbený alkoholický nápoj, který se skládá z ginu a toniku. Gin je destilovaný lihovina s přídavkem borůvek nebo jalovce a dalších bylin, které mu dodávají charakteristickou vůni a chuť. Tonikum je sladká soda obsahující chinin, kterému se připisuje účinek proti malárii.

Kombinace ginu a toniku vytváří osvěžující nápoj s kořeněnou chutí a mírnou hořkostí. Gin tonic si získal oblibu díky své jednoduchosti a variabilitě - může být podáván s ledem, citronovou nebo lime plátky či s dalšími dochucovadly jako jsou bobkový list nebo angostura bitters.

Gin tonic je populárním nápojem jak mezi amatérskými tak i profesionálními smíchovači koktejlů a lze jej najít v mnoha barech po celém světě.

Historie ginu a tonicu

Historie ginu a tonicu

Gin tonic je oblíbený koktejl, který se skládá z ginu a toniku. Tento osvěžující nápoj má dlouhou historii, která se táhne až do 19. století. Gin byl v té době levnější než rum a brandy, což vedlo k jeho populaci mezi britskými vojáky v Indii.

V té době byli vojáci nuceni pít kininový tonik jako ochranu proti malárii. Tonik měl ale nepříjemnou hořkou chuť, takže si vojáci začali přidávat gin k toniku, aby jejich pití bylo chutnější.

Tento mix začal být stále více oblíbený i v Evropě a stal se nápojem vyhledávaným v tanečních klubech i na večírcích. Dnes je gin tonic znám po celém světě a existuje mnoho různých verzí tohoto nápoje s různými kořenícími prvky či ovocem.

Zajímavost: V Británii se gin tonic stalo velmi populárním díky panice kolem epidemie SARS-CoV-2 koronaviru. Lidé si totiž mysleli, že kininové sloučeniny obsažené v toniku pomohou před tímto virusem, což však nebylo vědecky prokázáno.

Jak se připravuje gin tonic?

Pokud se chystáte udělat si osvěžující gin tonic, postupujte následovně:

1. Do sklenice nejprve vložte několik krychliček ledu.

2. Nalijte 50 ml ginu. Vybírat můžete mezi různými druhy, jako například Hendrick's, Bombay Sapphire nebo Tanqueray.

3. Přidejte do sklenice 150 ml toniku. Zde zase platí, že máte na výběr z mnoha druhů - od klasického Schweppes po třeba Fever Tree.

4. Zakončete přidáním plátku citronu nebo limetky pro osvěžení a chuťovou tečku.

A je hotovo! Vaše skvělá volba pro letní party nebo večerní odpočinek na balkóně je připravena k degustaci.

Jaké ingredience jsou potřebné k přípravě gin toniku?

Pro přípravu vynikajícího gin toniku budete potřebovat následující ingredience:

- 50 ml ginu

- Tonik (použijte kvalitní tonik s mírným obsahem cukru)

- 1 plátek citronu nebo limetky (pro ozdobení)

Postup:

1. Připravte si sklenici naplněnou ledem.

2. Vlijte do ní 50 ml ginu.

3. Přilijte dostatečné množství toniku, aby se sklenice zaplnila.

4. Promíchejte a ozdobte plátkem citronu nebo limetky.

Tento recept je velmi jednoduchý a můžete ho upravit podle svých osobních preferencí - například použít další koření jako bobkový list, jalovec nebo čerstvé bylinky pro ozdobu vašeho stylizovaného nápoje.

Budete mít rádi, jak rychle si tento osvěžující koktejl připravíte a bude perfektním doplňkem pro letní pití na terase nebo na party s přáteli.

Jaké jsou nejoblíbenější druhy ginu a tonicu?

Gin tonic patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším koktejlům na světě. Pokud se chystáte vyzkoušet si tento osvěžující nápoj, určitě byste měli vědět, jaké jsou nejoblíbenější druhy ginu a tonicu. Mezi nejpopulárnější značky ginu patří například Tanqueray, Hendrick's nebo Bombay Sapphire. Co se týče toniku, favorizují se zejména Fever-Tree, Schweppes a Fentimans. Při míchání ginu s tonikem platí pravidlo 1:2, tedy jedna dávka ginu na dvě dávky toniku. Pokud máte rádi citrusové tóny, můžete do svého gin tonicu přidat plátky čerstvého citronu nebo limetky. Pro ty, kterým chutnají bylinky, je ideální variantou okurkový gimlet s jalapeño pepřem a šalvěji. S touto kombinací si užijete skutečný osvěžující zázrak!

Jaké jsou různé variace gin toniku?

Gin tonic je populární a osvěžující nápoj, který má mnoho variant. Existuje celá řada různých způsobů, jak tento nápoj připravit a každý z nich může mít své speciální ingredience a postupy. Některé variace gin toniku jsou sladší, jiné pak spíše hořčejší nebo kořeněné. K dispozici jsou také gin tonic recepty s ovocnými přídavky nebo bylinkami, díky nimž získají nápoje jedinečnou chuťovou kombinaci. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco nového a zajímavého v oblasti koktejlů, zkuste si připravit jeden z mnoha druhů gin toniku!

Jaké jsou doporučení pro servírování gin toniku?

Pokud hledáte doporučení pro servírování gin toniku, existuje několik faktorů, na které je třeba myslet. Za prvé, mnoho lidí preferuje použití kvalitního ginu a toniku s vyšší kvalitou. Za druhé, správný poměr ginu a toniku je obvykle jeden díl ginu na tři až čtyři díly toniku, v závislosti na vašich vkusech. Zpravidla se doporučuje použít ledovou krychli a citron nebo limetkový klín jako ozdobu nápoje. A nakonec, pokud chcete opravdu vychutnat nápoj, doporučujeme použít sklenici typu highball - dlouhou úzkou sklenici s objemem asi 250-350 ml.

Jaké jsou nejlepší přílohy k gin toniku?

Přílohy k gin toniku mohou skvěle doplnit chuť tohoto oblíbeného koktejlu. Výběr příloh závisí na osobních preferencích, ale některé ingredience se hodí více než jiné. Mezi nejlepší přílohy patří například čerstvé bylinky jako máta, rozmarýn nebo tymián. Také plátky okurky, kousky citrusových plodů nebo bobule jalovce mohou být vynikajícím doplňkem. Experimentujte s různými kombinacemi přísad a najděte svou oblíbenou chuťovou kombinaci!

Kde lze nejlepší gin tonik vyzkoušet?

Pokud hledáte to nejlepší místo, kde si vychutnáte dokonalý gin tonic, máme pro vás pár tipů. V Praze se určitě vyplatí navštívit bar The Banker's Bar nebo Hemingway Bar. Pokud jste ale spíše fanouškem menších podniků, můžete zkusit Café Neustadt v Brně nebo Ginger & Fred v Ostravě. Na Moravě je také oblíbeným místem pro ochutnávky ginu a toniku Bar No. 7 v Olomouci. Pokud preferujete více přírodní styl nápoje a chtěli byste si jej připravit sami doma, doporučujeme zakoupit kvalitní gin a tonik od renomovaných výrobců a postupovat podle osvědčených receptů.

Závěr a doporučení pro přípravu a servírování gin toniku.

Závěr a doporučení pro přípravu a servírování gin toniku:

1. Správné poměry ingrediencí jsou klíčové pro vynikající chuť - obvykle se používá poměr 1:3 (gin a tonik).

2. Zvolte kvalitní gin a tonik, abyste dosáhli nejlepšího výsledku.

3. Při volbě toniku volte tonik s menším obsahem cukru, aby byla zachována chuť ginu.

4. Kvalitní led je důležitý pro dokonalou prezentaci nápoje.

5. Uložení sklenice do mrazničky před podáním zvýší kvalitu vašeho gin toniku.

Sledování těchto tipů zajistí, že váš gin tonic bude skvělým doplňkem jakékoli společenské příležitosti.

Publikováno: 14. 04. 2023

Kategorie: potraviny a nápoje

Autor: Mirek Novotný

Tagy: gin tonic | nápoj