Old fashioned - nezbytnost pro každého milovníka klasických koktejlů!

Old Fashioned

Úvod do koktejlu "old fashioned"

Přivítání do světa koktejlu "old fashioned"

Pokud jste milovník klasiky a rádi si dopřáváte kvalitní drinky, pak je koktejl "old fashioned" tím pravým výběrem. Tento legendární nápoj se skládá ze čtyř základních ingrediencí - whisky, cukru, hořkých a pomerančových aromatických bitterů. Podtrhne chuťové nuance vaší oblíbené whisky a nabídne vám dokonale vyváženou lahodnou kombinaci.

Pamatujte, že při míchání koktejlů platí zlaté pravidlo - kvalitní suroviny jsou klíčem k úspěchu! Takže nezapomeňte na prvotřídní whisky a pomerančové bittery pro nezapomenutelný zážitek.

Užijte si svůj old fashioned a buďme vděčni za tento ikonický nápoj!

Historie a původ koktejlu

Koktejl old fashioned je jedním z nejstarších známých koktejlů. Jeho kořeny sahají až do 19. století, kdy se stala módní kombinace alkoholu s vodou, cukrem a hořkými aromatickými bitters. Dnes patří old fashioned mezi klasické koktejly a jeho recept je poměrně jednoduchý.

Historie koktejlu old fashioned je spojena s americkým městem Louisville v Kentucky, kde v dobách prohibice byl tento drink oblíbený především mezi muži ve viktoriánských oblecích. Původně se koktejl skládal ze dvou ingrediencí - bourbonu (americké whisky) a cukru namočeného ve vodě a ochuceném hořkými bitters.

Dnes se old fashioned často připravuje i s rumem nebo ginem, ale tradiční recept dodržuje kombinaci whiskey s cukrem a bitters. V moderní době se také začaly používat různé druhy sirupů či ovocných směsí pro ochucení tohoto tradičního koktejlu.

Old fashioned zůstává oblíbený po celá desetiletí díky své jednoduchosti a bohaté chuti. Jeho historie i současné variačky dělají z tohoto nápoje skutečnou perlu mezi koktejly.

Základní ingredience

Základní ingredience pro přípravu klasického koktejlu "old fashioned" jsou bourbon, angostura kořenového likéru, cukr, voda a pomerančová kůra. Tento koktejl je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších receptů na světě, který v sobě spojuje bohatou chuť bourbonu s jemnou sladkostí cukru a hořkostí koření. S použitím těchto základních ingrediencí můžete snadno připravit perfektní old fashioned doma i pro vaše hosty.

Postup přípravy koktejlu

Postup přípravy koktejlu "Old Fashioned":

1. Na dno sklenice dejte 1 cube cukru a pár kapek Angostura Bitters.

2. Přidejte kousek pomerančové a citronové kůry.

3. Vše rozmáčkněte dřevěnou tyčinkou nebo žličkou, dokud se cukr nerozpustí.

4. Přidejte 60 ml bourbonu a zamíchejte s ledem.

5. Koktejl můžete ozdobit plátkem pomeranče nebo višní.

Připravte si tento tradiční koktejl a užijte si jeho vynikající chuť!

Různé varianty receptu

Pokud hledáte inspiraci pro svůj old fashioned koktejl, nebojte se experimentovat! Existuje mnoho různých variant tohoto klasického receptu. Zkuste ho oživit třeba díky přídavku ovocné příchutě, vyměňte bourbon za jiný druh whisky, nebo si ho osladíte medem namísto cukru. Následující nápady Vám pomohou najít tu pravou variaci old fashioned koktejlu pro Váš vkus.

Servírování a zdobení koktejlu

Servírování a zdobení koktejlu Old Fashioned:

Koktejl Old Fashioned je klasickým nápojem, který si získal srdce mnoha nadšenců do míchaných nápojů. Při servírování tohoto koktejlu je důležité dbát na každý detail, aby se jeho chuťové vlastnosti dostaly plně do popředí.

Nejdůležitější součástí servírování Old Fashionedu je správně vybraný skleničkový tvar. Tento koktejl se tradičně podává v nízké sklenici s tlustým dnem, tzv. rockové skleničce. Pokud chcete dodat vašemu koktejlu trochu luxusu, můžete použít i sklenici na Martini.

Při zdobení Old Fashionedu platí zásada "méně je více". Nechte lahodnou chuť koření a sladkosti vyniknout a použijte pouze jednoduchou ozdobu - pomerančovou nebo citronovou kůru a jeden kousek cukru přidáním jedné nebo dvou kostek ledu.

Snažte se o dokonalost v každém detailu servírování a zdobení Koktejlu Old Fashioned a garantujeme, že vaši hosté budou ohromeni nejen jeho chutí, ale i estetickým dojmem.

Nejlepší příležitosti pro podávání koktejlu "old fashioned"

Old fashioned je klasický koktejl s bohatou historií a silným charakterem. Podle mnoha barmanů patří mezi nejlepší příležitosti pro jeho podávání společenské akce, jako jsou svatby, firemní večírky, taneční večery a večeře s přáteli. Tento koktejl vyniká zejména díky svým jednoduchým ingrediencím - bourbonu, cukru a hořkých kapičkách. Pokud hledáte skvělou volbu pro oslavu, zkuste nabídnout vašim hostům old fashioned - budou nadšení!

Jak vybrat správné ingredience pro koktejl "old fashioned"

Koktejl "old fashioned" je klasickým koktejlem, který si oblíbila mnohá srdce po celém světě. Pokud chcete dokonalou chuť vašeho "old fashioned", je důležité vybrat správné ingredience. Zde je několik tipů na to, co zahrnout do svého koktejlu:

1. Bourbon whiskey - Bourbon whiskey je klíčovou částí tohoto koktejlu a dodává mu jeho charakteristickou chuť.

2. Angostura Bitters - Tento hořký koření pomáhá vyvážit sladkost od cukru a dochutit koktejl.

3. Cukr - Malé množství cukru dokáže dodat potřebnou sladkost a pomoci zkombinovat ostatní ingredience.

4. Pomerančová kůra - Kousek pomerančové kůry přidání do nápoje přidá jemnou citrusovou vůni a ochucení.

5. Led - Led se používají k ochlazení vašeho drinku, doporučuje se použít velké kostky ledu, tak aby se nedeformovaly a nerozpustily se rychleji.

Všechny tyto ingredience přidají jedinečný charakter vašemu "old fashioned".

Časté chyby při přípravě koktejlu a jak se jim vyhnout

Časté chyby při přípravě koktejlu a jak se jim vyhnout

Old fashioned, klasický koktejl, který si získal srdce mnoha milovníků. Přestože tato směs alkoholických nápojů není složitá na přípravu, může být stále náchylná k chybám. Zde je pár obvyklých chyb, kterým se můžete vyhnout:

1. Použití špatného cukru - pro tento koktejl byste měli použít cukr tyčinky nebo jednoduchý sirup namísto bílého granulovaného cukru.

2. Nedostatečné míchání - aby se všechny chutě dobře propojily, musí být koktejl důkladně promíchán.

3. Chybějící citrusové aroma - dodání kousku citronové nebo pomerančové kůry udělá ze staromódního koktejlu skvělou chuť.

4. Nepoužívání správných ingrediencí - zbytečně nemusíte použít druhý druh alkoholu, ani to nenahradí chuť bourbonu v tomto receptu.

Pokud budete dávat pozor na tyto obvyklé chyby, váš old fashioned bude snadný a lahodný koktejl pro každou příležitost.

Závěr a doporučení pro vyzkoušení koktejlu "old fashioned"

Pokud jste fanouškem klasických koktejlů, potom je pro vás "old fashioned" neodolatelnou volbou. Tento ikonický nápoj přináší jednoduchost, eleganci a silnou chuť. Pokud si chcete vychutnat tento nápoj doma, doporučujeme použít kvalitní whisky, cukrový sirup a hořké aroma. Kombinací těchto ingrediencí můžete dosáhnout dokonalého balancu sladkosti a horkosti. Pro zvýraznění citrusového aroma můžete přidat i pomerančovou kůru. Zkusit si připravit "old fashioned" doma je naprosto jednoduché a určitě stojí za to!

Publikováno: 10. 04. 2023

Kategorie: koktejly

Autor: Karel Tomanek

Tagy: old fashioned | klasický koktejl