Objevte lahodný řecký koňak – Metaxa: Vše, co potřebujete vědět o této kultovní alkoholové lahůdce!

Metaxa

Co je metaxa a jak se vyrábí?

Metaxa je značka koňaku pocházející z Řecka. Jedná se o destilát z vína, který je vyráběn unikátním způsobem. Nejprve se vyrobí víno z hroznů pěstovaných v řeckém regionu Attika. Poté se víno destiluje dvakrát ve speciálních destilačních zařízeních. Destilát je pak smíchán s bylinnými extrakty, medem a dalšími přísadami, které dodávají metaxe její charakteristickou chuť a aroma. Celý proces výroby trvá několik let, což přispívá k jemnosti a složitosti tohoto lahodného nápoje.

Historie a původ řeckého koňaku metaxa.

Metaxa je řecký koňak, který se vyrábí již více než sto let. Jeho původ sahá až do roku 1888, kdy byla založena destilerie Spyros Metaxas v Athénách. Tato rodinná firma se specializovala na výrobu koňaku a brzy si získala velkou popularitu. Metaxa se stala oblíbenou alkoholovou lahůdkou jak v Řecku, tak i ve světě.

Výroba metaxy je unikátní proces, který kombinuje tradiční techniky s moderními postupy. Základem je destilace hroznové pálenky, která je následně smíchána s aromatickými bylinami a kořením. Tento směs pak zraje v dubových sudech, což přispívá k jemné chuti a bohatému aroma metaxy.

Historie metaxy je spojena s řeckou tradicí a kulturou. Koňak byl původně vyvážen pro řecké komunity žijící v zahraničí, ale brzy si získal oblibu i mezi místními obyvateli. Dnes je metaxa symbolem řeckého alkoholu a stala se nedílnou součástí každodenního života v Řecku.

Metaxa má charakteristické vlastnosti, které ji odlišují od jiných druhů koňaku. Je to sladký a ovocný alkohol s jemnými tóny medu, vanilky a sušeného ovoce. Chuťové nuance metaxy jsou bohaté a komplexní, což dělá z této lahůdky skvělý doplněk k večernímu posezení nebo oslavám.

Při degustaci metaxy je důležité si vychutnat její bohatou chuťovou paletu. Doporučuje se podávat ji v příjemné teplotě a kombinovat s čistou vodou nebo ledem. Metaxa také skvěle ladí s kávou nebo čokoládou, což dodává jejím chutím ještě více hloubky.

Historie metaxy a její unikátní chuťové nuance ji činí ideálním dárkem pro milovníky alkoholu. Lahvička metaxy je elegantním a stylovým předmětem, který potěší každého nadšence do koňaku.

Metaxa je také plná zajímavostí a zajímavých faktů. Například první verze metaxy měla název "Metaxas Private Reserve" a byla určena pouze pro soukromou spotřebu rodiny Metaxas. Další zajímavostí je, že metaxa se vyrábí pouze v Řecku a dodnes je rodinnou firmou.

Pokud chcete ochutnat kvalitní metaxu za příznivou cenu, doporučuje se vybírat značky s dlouhou tradicí a dobrým renomé. Je také možné nakoupit metaxu online nebo ve specializovaných prodejnách alkoholu.

Metaxa je skvělá surovina pro přípravu koktejlů. Zkuste například Metaxa Sour, který se skládá z metaxy, citronové šťávy, cukru a ledových kostek. Tento osvěžující drink je oblíbeným letním koktejlem.

Na závěr bychom rádi doporučili začátečníkům v ochutnávání metaxy, aby si nechali čas na objevování jejích jemných chutí a aromat. Metaxa je jedinečný řecký koňak, který stojí za to objevit a ocenit jeho lahodnost.

Charakteristické vlastnosti a chuťové nuance metaxy.

Metaxa je unikátní alkoholový nápoj s bohatou paletou charakteristických vlastností a lahodných chuťových nuancí. Jeho základem je destilát z hroznů, který se vyznačuje jemnou sladkostí a ovocným aroma. Důležitou složkou metaxy je také kořeněný likér, který dodává nápoji pikantní tóny a příjemně ho zaobluje. V kombinaci s vybranými bylinami a aromatickými kořeními vytváří metaxa nezaměnitelnou chuťovou symfonii plnou harmonie a vyváženosti. Při degustaci si můžete vychutnat sladkost medu, vanilkové tóny, ale i lehce dřevitý dozvuk. Metaxa je tak ideálním doplňkem pro ty, kteří ocení komplexnost chuti a vůně tohoto skvostného řeckého koňaku.

Různé typy metaxy a jejich odlišnosti.

Metaxa je dostupná v různých typech, které se liší svou kvalitou a stářím. Nejzákladnější typ je Metaxa 3*, která zraje nejméně tři roky. Je to lehký a osvěžující koňak s jemnými ovocnými tóny. Dalším typem je Metaxa 5*, která zraje minimálně pět let. Tento koňak nabízí bohatší a komplexnější chuťový profil s výraznými tóny vanilky, medu a ořechů. Nejvyšší kvalitu představuje Metaxa 7*, která zraje sedm let. Tento koňak je plný, vyvážený a má dlouhotrvající dochuť s nádechem dubového dřeva a sušených ovoce. Každý typ metaxy nabízí jedinečné chuťové nuance, takže si každý může vybrat ten, který mu nejlépe vyhovuje.

Jak správně degustovat metaxu a s čím ji kombinovat.

Degustace metaxy je umění, které si vyžaduje čas a pozornost. Nejprve si připravte sklenici s tenkým dnem, abyste mohli sledovat barvu nápoje. Metaxu se doporučuje ochutnávat při pokojové teplotě, aby se plně projevily její aroma a chuťové nuance. Při degustaci si všimněte její zlatavé barvy a vůně medu, sušených ovoce nebo vanilky. Na jazyku pocítíte sladkou dochuť s lehkou pikantností. Metaxa se skvěle kombinuje s kávou, čokoládou nebo doutníkem. Vyzkoušejte také míchaný drink jako Metaxa Sour - smíchejte metaxu s citronovou šťávou a jednoduchým sirupem a podávejte s ledem.

Metaxa jako ideální dárek pro milovníky alkoholu.

Metaxa je skvělou volbou jako dárek pro milovníky alkoholu. Jeho bohatá historie a kultovní status ho činí jedinečným a prestižním darem. Lahodná chuť a vůně metaxy potěší každého znalce. Navíc, díky různým typům metaxy, můžete vybrat ten nejvhodnější pro obdarovaného. Ať už je to Metaxa 3*, 5*, 7* nebo dokonce Metaxa Private Reserve, jistě uděláte radost svým blízkým tímto exkluzivním řeckým koňakem.

Zajímavosti a zajímavé fakty o metaxe.

Metaxa je nejen oblíbeným alkoholem, ale také nositelem mnoha zajímavostí a fascinujících faktů. Například, v roce 1888 byla Metaxa poprvé představena na světové výstavě v Paříži, kde získala zlatou medaili a stala se okamžitým hitem. Další zajímavostí je, že slovo "Metaxa" pochází z řeckého dialektu a znamená "vyvolený". Tento název odkazuje na jedinečnost a kvalitu tohoto koňaku. Dalším faktem je, že Metaxa je vyrobená ze směsi různých druhů hroznů, které jsou pečlivě vybírány a fermentovány. Potom následuje destilace a dlouhodobé zrání ve dřevěných sudech. Tento proces dodává Metaxe její charakteristickou chuť a vůni.

Jak si vybrat a nakoupit kvalitní metaxu za příznivou cenu.

Vybrat si kvalitní metaxu za příznivou cenu není žádný problém, pokud víte, na co se zaměřit. Nejprve je důležité vybrat renomovaného prodejce, který nabízí široký výběr různých typů metaxy. Dále je dobré sledovat akční nabídky a slevy, které mohou být často dostupné. Doporučuje se také porovnat ceny mezi různými obchody a zvážit nákup ve velkoobchodech nebo při akcích na alkohol. Pamatujte si však, že cena by neměla být jediným faktorem při výběru metaxy - důležité je také zvážit kvalitu a pověst dané značky.

Recepty na koktejly s metaxou.

Metaxa je lahodný řecký koňak, který se skvěle hodí nejen pro samotnou konzumaci, ale také pro přípravu různých koktejlů. Zde jsou tři recepty, které vám pomohou objevit nové možnosti s touto kultovní alkoholovou lahůdkou:

1. Metaxa Sour:

- 50 ml Metaxy

- 30 ml čerstvého citronového džusu

- 15 ml jednoduchého sirupu

- Led

Postup: V shakeru smíchejte Metaxu, citronový džus a jednoduchý sirup. Přidejte led a důkladně protřepejte. Nalijte do sklenice a ozdobte plátkem citronu.

2. Metaxa Mojito:

- 50 ml Metaxy

- 6 lístků máty

- 30 ml limetkové šťávy

- 20 ml jednoduchého sirupu

- Sodová voda

- Led

Postup: V pohárku rozmixujte lístky máty spolu s limetkovou šťávou a jednoduchým sirupem. Přidejte led a Metaxu, dobře promíchejte. Dolijte sodovou vodou a ozdobte větvičkou máty.

3. Metaxa Martini:

- 60 ml Metaxy

- 30 ml suchého vermutu

- 1 olivový střapčík

Postup: V míchacím sklenici smíchejte Metaxu a suchý vermut s ledem. Dobře promíchejte a sceďte do martini sklenice. Přidejte olivový střapčík jako ozdobu.

Tyto koktejly představují jen malou část možností, jak využít Metaxu ve vašich nápojích. Nechte se inspirovat a objevujte nové kombinace chutí s touto jedinečnou řeckou lahůdkou!

Závěrem bychom rádi poděkovali všem čtenářům, kteří se s námi vydali na cestu objevování řeckého koňaku Metaxa. Doufáme, že jsme vám přiblížili jeho bohatou historii, charakteristické vlastnosti a různé typy. Pokud jste začátečníci v ochutnávání metaxy, doporučujeme začít s tím nejzákladnějším typem - Metaxa 3 hvězdičky. Postupně se pak můžete posouvat ke složitějším variantám. Pamatujte si, že správný způsob degustace je klíčový pro plné prožití chuti. Doporučujeme si metaxu vychutnat samotnou nebo ji kombinovat s kvalitními čokoládami či doutníkem. Ať už si vyberete jakýkoliv typ metaxy, určitě nebudete zklamáni jejím lahodným a jedinečným charakterem.

Publikováno: 28. 12. 2023

Kategorie: alkohol

Autor: Karel Tomanek

Tagy: metaxa | řecký koňak