Metaxa 12 - řecký kořeník s nevšední chutí, který vás okouzlí!

Metaxa 12

Co je Metaxa 12?

Metaxa 12 je vynikající řecký koňak, který se vyrábí od roku 1888. Tento koňak je složen ze starých a zralých révových destilátů, které jsou staré až 12 let. Díky tomu má Metaxa 12 svůj unikátní aroma a bohatou chuť, která jej činí nezaměnitelným. Pokud máte rádi kvalitní alkoholické nápoje s historií a tradicí, Metaxa 12 by neměla chybět ve vaší sbírce.

Historie vzniku Metaxy 12

Metaxa 12 je řecký koňak, který byl poprvé vyroben v roce 1888 Spyrem Metaxasem. Původně se jednalo o směs různých vín a koňaků s velmi specifickou recepturou, kterou si Metaxas pečlivě střežil. Jeho koňak byl brzy mezi lidmi obecně oblíbený a začal být prodáván po celém světě. Postupem času se receptura zlepšovala a dnes je Metaxa 12 považován za jednu z nejlepších značek na trhu. Hlavním tajemstvím jeho dokonalosti je soustředěné mixování vína a koňaku, což dává nápoji jedinečnou chut' a aroma. Pokud hledáte pravého řeckého ducha, zkuste si ochutnat Metaxu 12 - určitě nebudete litovat!

Jak se vyrábí Metaxa 12?

Metaxa 12 je luxusní řecký koňak, který se vyrábí z mnoha kvalitních surovin. V této části se podíváme na proces výroby tohoto nápoje.

Výroba Metaxa 12 začíná sběrem hroznů Moschatel. Tyto hrozny jsou považovány za jedny z nejlepších druhů hroznů pro výrobu koňaku. Po sklizni je každá bobule pečlivě vybírána a kontroluje se, aby byly zachovány pouze ty nejlepší.

Po vybírání bobulí se lisy používají k extrakci šťávy ze zbylých hroznů. Tato šťáva je poté fermentována, přidáním speciální kvasinky, která může trvat několik týdnů.

Následujícím krokem je destilace vína za použití speciálního destilačního procesu. V tomto kroku jsou odděleny alkoholy s různými teplotami varu a získané "destilát" může dosahovat až 70% alkoholu.

Poté následuje důležitý krok - smísit destilované víno s jedinečnou směsí koření a éterických olejů, které dávají Metaxa 12 jeho charakteristickou chuť a vůni.

Výsledkem je nápoj s jedinečným chutí a aroma, který se dá nejlépe popsat jako kombinace koňaku, brandy a likéru. Metaxa 12 je zralen po dobu minimálně 12 let v sudech z francouzského dubu, dávajíc mu jemnou chuť a bohatou texturu.

Celkově lze říci, že Metaxa 12 je výsledkem velmi pečlivého a složitého procesu výroby, který byl vyvinut po mnoho generací.

Charakteristika chuti a vůně Metaxy 12

Metaxa 12 je grécký koňak, který má jedinečnou chuť a vůni. Jeho charakteristickou chutí je sladkost z medu a sušených meruněk, doplněná o náznaky vanilky a dubového dřeva. Vůně Metaxy 12 se vyznačuje tóny karamelu, koření a ovoce. Tento koňak je vyvážený a harmonický, s jemnou texturou a dlouhým finišem. Je ideálním doplňkem k příjemnému večeru s přáteli nebo ke speciálním příležitostem.

Jak se podává Metaxa 12?

Metaxa 12 je vynikající řecký koňak s intenzivním aroma a bohatou chutí. Pokud si chcete užít jeho dokonalou chuť naplno, je důležité postupovat správně při jeho podávání. Zde je návod, jak na to:

1. Připravte si vhodné sklenice pro koňak. Tyto sklenice jsou nejlepší pro důkladné rozvinutí aromatických vlastností Metaxy 12.

2. Před nalitím koňaku do sklenic se ujistěte, že jsou čisté a suché.

3. Nalijte asi 30-40 ml Metaxy 12 do každé sklenice.

4. Podávejte koňak při teplotě pokojového vzduchu (nechladný).

5. Pokud si přejete, můžete k podávání Metaxy 12 použít také malé kousky ledu.

Pamatujte si, že Metaxa 12 je opravdový klenot mezi koňaky a zaslouží si být podáván s respektem a péčí. S tímto jednoduchým postupem se budete moci ponořit do jeho hluboce aromatického světa plného závanu medu, vanilky a dřeva – dokonalý způsob, jak si užít klenot mezi koňaky!

Jaký je rozdíl mezi Metaxou 12 a jinými druhy alkoholu?

Metaxa 12 se řadí mezi tzv. koňaky, tedy destiláty z vína s minimálně 3letým zráním v dubových sudech. Oproti jiným druhům alkoholu má Metaxa 12 svou specifickou chuť a vůni díky unikátnímu postupu výroby. Metaxa 12 obsahuje také komplexní vrstvení chutí, které se skládá z arómat ovoce, koření a medu, což ji činí ideálním nápojem pro degustaci nebo jako doplněk k vybraným pokrmům. Vzhledem k jejímu charakteristickému složení je Metaxa 12 vysoce ceněnou lahůdkou mezi milovníky koňaku a pravých alkoholických gurmánů.

Kde lze zakoupit Metaxu 12?

Pokud hledáte, kde zakoupit lahodnou Metaxu 12, máte několik možností. Tuto skvělou řeckou brandy si můžete pořídit v obchodech s alkoholem, vinotékách a také online e-shopech specializujících se na alkoholické nápoje. Doporučujeme vám také zkontrolovat nabídku vašeho oblíbeného supermarketu – často bývá Metaxa 12 součástí sortimentu větších obchodních řetězců. Na internetu najdete mnoho různých prodejců, kteří nabízejí Metaxu 12 za rozumné ceny a doručení až domů. Nenechte si ujít příležitost ochutnat tuto vynikající brandy!

Závěr: Proč si zvolit Metaxu 12 a jak ji správně užívat?

Výběr správného alkoholu je důležitou volbou, která může ovlivnit celý váš zážitek. Pokud jste fanouškem koňaku a hledáte kvalitní a chutnou možnost, Metaxa 12 je pro vás ideální volbou.

Metaxa 12 je směsí koňaku a vína, která vznikla již v roce 1888 na ostrově Samos v Řecku. Tento nápoj se začal rozšiřovat po celém světě a dnes patří mezi nejoblíbenější druhy koňaků.

Jedním z hlavních důvodů, proč si zvolit Metaxu 12, je její jedinečná chuť. Tento koňak má podmanivou aroma s tóny vanilky, citrusových plodů a sušených ovoce. Jeho chuť je lahodná, sladká s mírným kořenitým nádechem.

Pokud se rozhodnete pro Metaxu 12, měli byste ji správně užívat. Doporučujeme ji servírovat při pokojové teplotě a bez přídavku ledu či mixérů. Její chuť totiž nejlépe vynikne bez příměsí dalších látek.

Využijte tuto skvělou příležitost a ochutnejte jedinečnou chuť Metaxy 12. Jestliže jste milovníkem koňaku, nemůžete tuto lahůdku nevyzkoušet.

Publikováno: 08. 05. 2023

Kategorie: alkohol

Autor: Mirek Novotný

Tagy: metaxa 12 | metaxa