Merlot - král mezi víny: Přinášíme vám nejlepší lahůdky z této slavné odrůdy

Merlot

Úvod do merlotu jako vína

Merlot je oblíbené víno, které si získalo svou popularitu díky své výrazné chuti a aroma. Pokud se chystáte ochutnat merlot poprvé, nebo se o něm chcete dozvědět více, tento krátký úvod do merlotu Vám pomůže porozumět této lahodné a vysoce ceněné odrůdě vína. Zjistíte zde jaké jsou jeho charakteristiky, jaký je jeho původ a jak ho správně degustovat aby bylo prožitek z tohoto vína co nejpříjemnější.

Historie merlotu a jeho původ

Merlot je oblíbené víno po celém světě, které se vyznačuje plnou chutí a jemným aroma. Toto víno má bohatou historii, která sahá až do 18. století ve Francii. Podle legendy byl merlot odvozen z francouzského slova "merle", což znamená černý kos, díky charakteristickému tmavému ovoce.

Merlot se nejprve pěstoval na pravém břehu Bordeaux v oblasti Pomerol a Saint-Émilion, ale nyní ho lze najít po celém světě – od Kalifornie po Chile a Austrálii. Tento druh hroznů se nejlépe daří v mírných klimatických podmínkách s dostatečnými slunečními paprsky.

Pokud si rádi dopřejete sklenici dobrého vína, určitě byste neměli opomenout merlot. Jeho bohatá historie a původ mu dodávají jedinečné aroma a chuť, kterou budete moci okusit pouze u tohoto speciálního druhu vína.

Charakteristika merlotu a jeho chuťové vlastnosti

Charakteristika merlotu a jeho chuťové vlastnosti

Merlot je středně plné červené víno, které se vyznačuje měkkými taniny a příjemnou ovocností. Typicky obsahuje aroma třešní, švestek, borůvek a čokolády. V chuti dominuje sladká ovoce s jemnými tóny koření a tabáku. Merlot bývá často používán jako základ pro směsi s dalšími odrůdami, aby se dosáhlo dokonalého harmonického chuťového profilu. Je ideálním doplňkem k hovězímu masu, pečenému drůbeži nebo sýrům jako je gouda nebo camembert.

Oblasti, kde se merlot pěstuje a jak se liší v závislosti na místě pěstování

Merlot je odrůda hroznů, která se pěstuje po celém světě v nejrůznějších oblastech. Oblasti, kde se merlot pěstuje a jak se liší v závislosti na místě pěstování jsou velmi rozmanité a mají vliv na charakter vína. Například ve Francii se merlot nachází v oblastech Bordeaux a Pomerol a produkuje se tam robustní červené víno s bohatou, plnou chutí. V Itálii se merlot pěstuje převážně v regionu Veneto a Lombardie, kde dává vína s jemným tělem a ovocným charakterem.

V Chile vypadají vinice úplně jinak než ty evropské. To má za následek i odlišné typy merlotu produkovaného právě zde – s nižším obsahem alkoholu, ale s propracovanými tóny koření a kvetoucích bylin. V Austrálii a Jižní Africe zase často nalezneme merlotem smíchané blendy více odrůd.

Merlot lze také najít v Kalifornii, Argentině, Číně a dalších zemích po celém světě, což opakuje myšlenku na velkou rozmanitost tohoto hroznu.

Jak se merlot hodí k různým druhům jídel a jaké jsou jeho doporučené teploty servírování

Merlot je skvělá volba vína, která se dobře hodí k mnoha různým druhům jídel. Pokud se chystáte servírovat merlot ke svému oblíbenému jídlu, zvažte následující tipy:

- Pokud si dáváte přednost masovým jídlům, jako jsou hovězí nebo vepřové pokrmy, merlot bude skvělou volbou. Jeho plné tělo a měkkost navodí dokonalou chuťovou harmonii.

- Když plánujete podávat sýry a uzeniny, také se merlot dostane kvalitního uplatnění. Skvěle doplní sytost a intenzitu těchto jídel.

- Pro milovníky těstovin a rajčat to bude rovněž dobrá volba. Merlot pomůže rozvinout sytost i ovocné aroma této kombinace.

Pokud hledáte optimální teplotu pro servírování merlotu, držte se doporučeného rozmezí 16 až 18 stupňů Celsia. Tato teplota umožní vyniknout plnému tělu vína a podpořit jeho ovocné aroma.

Zkrátka a dobře: merlot je univerzálním vínem vhodným ke mnoha jídlům. Ať už podáváte maso, sýry nebo těstoviny, správně servírovaný merlot dokáže doplnit vaše oblíbené pokrmy a zvýraznit jejich chuťové kvality.

Nejlepší ročníky merlotu a jak je vybrat

Merlot je jedno z nejoblíbenějších vín na světě a jeho kvalita se může velmi lišit podle ročníku. Pokud se chcete zaměřit na nejlepší ročníky merlotu, následující tipy vám pomohou vybrat ten správný.

Prvním krokem je zjistit více informací o daném ročníku. Zkuste najít recenze od odborníků a dalších lidí, kteří mají s tímto vínem zkušenosti. Také byste se měli podívat na složení půdy a podnebí v oblasti, kde bylo víno produkováno.

Dalším faktorem je stáří vína. Merlot se obvykle skladuje po dobu třech až patnácti let, takže ideální jsou ročníky z posledních let.

Posledním krokem při výběru správného ročníku merlotu je ochutnání vína. Vyzkoušejte si různé druhy a porovnejte jejich chuťové nuance. Potom se můžete rozhodnout pro ten s nejlepší chuťovou zkušeností.

Pamatujte, že výběr správného ročníku merlotu nezávisí pouze na ceně, ale i na osobních preferencech. Doufáme, že vám tyto tipy pomohou najít ten nejlepší ročník merlotu pro váš zvláštní okamžik.

Zajímavosti o merlotu a jeho využití v gastronomii

Merlot je jedno z nejoblíbenějších vín na světě. Jeho jemná chuť a aroma ovoce, jako jsou ostružiny, třešně či švestky, spolu s jemnými tříslovými tóny, z něj dělají ideální víno k pití při mnoha příležitostech. Kromě toho má merlot také mnoho využití v gastronomii.

Jedním z nejzajímavějších faktů o merlotu je jeho schopnost být použit jako šifra pro popis vína ve filmech a literatuře. To proto, že merlot se stal symbolem americké konzumní kultury, kde se masově prodává levný merlot s průměrnou kvalitou. Z tohoto důvodu se tuto tradici oblíbenosti dočkalo i víno Pinot Noir ve slavném filmu Sideways.

V gastronomii je merlot ideálním doplňkem ke kuřecím a hovězím masům, stejně jako ke sýrům a tmavé čokoládě. Také se hodí ke grilovaným pokrmům a různorodému pikantnímu jídlu.

Zkrátka řečeno, merlot není jen prosté víno. Je to nástroj pro vyprávění příběhů a také skvělý společník k jídlu.

Závěr a doporučení pro milovníky merlotu

Závěr a doporučení pro milovníky merlotu

Merlot je víno s jemnou, ovocnou chutí a vůní, které se stalo oblíbeným mezi víno milovníky po celém světě. Pokud si rádi dopřejete lahodný kousek tohoto nápoje, zde jsou naše doporučení:

1. Vyberte si kvalitní merlot – Vždy volte kvalitu před kvantitou. Investujte do merlotu vyšší cenové kategorie od renomovaných vinařství.

2. Podávejte správně – Merlot by měl být servírován při teplotě kolem 16-18 stupňů Celsia, aby se zachovala jeho chuťová i aromatická složka.

3. Hledání dokonalého páru – Merlot vynikne s různými druhy sýrů, pečených masa nebo těstovin s omáčkami na rajčatech či houbách.

4. Skladujte správně – Pokud si dali práci s nákupem kvalitního merlotu, nezapomeňte ho skladovat v temné místnosti při konstantní teplotě 12-14 stupňů Celsia.

Sledujte tyto tipy a užijte si dokonalou degustaci merlotu!

Publikováno: 31. 05. 2023

Kategorie: potraviny a nápoje

Autor: Mirek Novotný

Tagy: merlot | víno