Dvojnásobná dávka energie: Představujeme vám Double Shot

Double Shot

Úvod do konceptu "double shot"

Historie dvojité dávky kávy

Historie dvojité dávky kávy sahá až do 18. století, kdy se začaly stávat populárními v Itálii. V té době se všechny druhy kávy připravovaly jako espresso, ale lidé si začali uvědomovat, že potřebují více kofeinu, aby jim káva poskytovala potřebnou energii na celý den.

Tak se začaly objevovat první dvojité dávky kávy, které byly vyráběny stejným způsobem jako tradiční espresso, ale byla do nich přidána dvojnásobná dávka kávových zrn. Tyto dvojité dávky se staly velmi oblíbenými a začaly se prodávat v kavárnách po celém světě.

Dnes jsou dvojité dávky kávy běžně používané v kavárnách a restauracích po celém světě. Ostatně, termín "double shot" se stal běžným slovem v kávovém průmyslu. I přes to, že dvojitá dávka kávy může být velmi silná, stále zůstává populární pro svůj vynikající chuťový profil a energii, kterou poskytuje.

Takže, pokud máte rádi silnou a chutnou kávu, neváhejte si objednat dvojitou dávku "double shot" při návštěvě vaší oblíbené kavárny. Užijte si sílu kofeinu a skvělou chuť dvojité dávky kávy!

Jak se připravuje double shot

Pokud hledáte způsob, jak si doma připravit dokonalý double shot, přečtěte si náš návod. Začneme vysvětlením toho, co double shot vlastně je - jedná se o dvojitou dávku espressa, což znamená, že se použije dvojnásobné množství mleté kávy než při standardním espressu.

Krok 1: Zvolte správnou kávu

Pro dokonalý double shot je důležité použít kvalitní, čerstvě praženou kávu. Doporučujeme zvolit espresso směs, která je speciálně navržena pro výrobu double shotu.

Krok 2: Nastavte svůj kávovar

Poté, co jste si zvolili kávu, je důležité správně nastavit váš kávovar. Doporučujeme použít vodu o teplotě kolem 90-95 °C, což zajistí správnou extrakci kávy.

Krok 3: Nasaďte porta-filter

Nasaďte porta-filter do kávovaru a vložte do něj připravené množství mleté kávy pro double shot.

Krok 4: Extrahujte dvojitou dávku

Stiskněte tlačítko pro extrakci espressa a nechte kávovar extrahovat dvojitou dávku espressa. Během extrakce by měla káva vytvořit krémovou vrstvu.

Krok 5: Vychutnejte si dokonalý double shot

Hotovo! Nalijte si svůj dokonalý double shot do šálku a vychutnejte si jeho intenzivní chuť a aroma.

Vzhledem k tomu, že double shot obsahuje dvojnásobné množství kofeinu než standarní espresso, doporučujeme jeho konzumaci s mírou. Díky našemu návodu na přípravu si však můžete vychutnat dokonalou dávku kávy přímo v pohodlí svého domova.

Rozdíly mezi double shot a single shot

V dnešní době se stává stále populárnější trendem vypít espresso nebo kávu s dvojitou dávkou, známou také jako "double shot". Tato dávka vypadá velmi podobně jako běžná dávka, ale obsahuje dvojnásobek kávových zrn, vody a času na extrakci.

Existují však některé rozdíly, které byste si měli být vědomi, pokud si chcete dát double shot místo single shot. Zaprvé, double shot je silnější a má větší koncentraci kofeinu než single shot, což může být pro některé lidi přínosem, ale pro jiné může být problémem. Pokud jste citliví na kofein, pak byste se možná měli držet single shot.

Další rozdíl spočívá v množství mléka, které může být přidáno do nápoje. Vzhledem k tomu, že double shot má větší koncentraci kávy, může to způsobit, že část mléka bude méně výrazná. Proto mohou někteří lidé upřednostňovat single shot pro jemnější chuť.

V neposlední řadě, double shot může být dražší než single shot, protože obsahuje více kávových zrn. Pokud vám tedy větší koncentrace není tak důležitá, může být pro vás single shot lepší volbou.

V závislosti na vašich individuálních preferencích a citlivosti na kofein si můžete vybrat mezi double shot a single shot. Obě jsou skvělé volby pro milovníky kávy, kteří si chtějí vychutnat šálek kvalitního espressa.

Jak poznat kvalitní double shot

Pokud jste fanouškem silné kávy, určitě jste slyšeli o tzv. double shot, tedy dvojité dávce kávy. Tato káva je oblíbená mezi milovníky espressa a cappuccina a je často podávána v kavárnách po celém světě. Ale jak poznat, zda je double shot kvalitní?

Začněme tím, co double shot vlastně znamená. Jedná se o dvojnásobnou dávku espressa, tedy kávy, která je připravena pod vysokým tlakem horké vody protékající mletou kávou. Při správné přípravě espressa by mělo mít výsledné espresso krémovou pěnu, říká se jí crema, a to by mělo být bohaté na chuť a aroma.

Kvalitní double shot je tedy vyroben z čerstvě mleté kávy, která je dobře upražená a nemá žádné nežádoucí chutě. Kávu by také měl být správně připraven, což znamená použití správného množství mleté kávy a správného tempa pro protékání horké vody.

Dalším důležitým faktorem pro kvalitní double shot je čistota kávovaru. Pokud je kávovar špatně udržován, mohou se na něm hromadit zbytky kávových zrn a může dojít k nedostatečnému čištění. To by mohlo ovlivnit chuť a aroma vašeho espressa.

Nakonec, ale nejméně důležitě, je důležité si užít kávu. Pokud si plně vychutnáte svůj double shot, bude to jistě kvalitní zážitek. Takže pokud si chcete dopřát výbornou dvojitou dávku espressa, dejte si pozor na kvalitu kávy, správnou údržbu kávovaru a užijte si chuťový zážitek!

Nejlepší kávovary pro přípravu double shot

Dvojitá dávka espressa, známá také jako double shot, je skvělou volbou pro ty, kteří milují silnou a intenzivní kávu. Pokud hledáte nejlepší kávovary pro přípravu double shot, máme pro vás pár doporučení.

Prvním vynikajícím kávovarem je model DeLonghi EC155M. Tento kávovar je skvělým řešením pro přípravu espressa, cappuccina i latte macchiata. Má také manuální pěnování mléka, takže si můžete udělat i velmi dobrý cappuccino s hustou pěnou. Navíc je velmi jednoduchý na ovládání.

Dalším vynikajícím kávovarem je Breville BES870XL Barista Express. Tento kávovar umožňuje přípravu vynikající kávy, protože má mnoho funkcí, které vám umožní namlet kávu přímo do portafilteru. Můžete si tak vytvořit naprosto dokonalou dávku espressa, která bude plná chuti a aroma.

Posledním kávovarem v našem seznamu je Gaggia Classic Pro. Tento kávovar je skvělým nástrojem pro profesionální přípravu espressa. Má velmi kvalitní portafilter, který umožňuje vytvořit velmi silnou a intenzivní dvojitou dávku espressa. Navíc je tento kávovar velmi jednoduchý na použití a má kvalitní konstrukci, takže si můžete být jisti, že vás bude dobře sloužit po mnoho let.

Pokud hledáte nejlepší kávovary pro přípravu double shot, můžete zvážit některý z výše uvedených kávovarů. Vyberte si ten, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám a začněte si užívat tu nejlepší dvojitou dávku kávy!

Kombinace double shot s ostatními ingrediencemi

Když si v kavárně objednáte double shot espressa, může se vám zdát, že tato silná káva je ideální sama o sobě. Nicméně, když se rozhodnete experimentovat s různými ingrediencemi, můžete vytvořit lahodnou a unikátní kombinaci, která oslní vaše chuťové buňky.

Začněte s tím, co máte k dispozici. Třeba máte rádi sladké a chuť vanilky. Přidejte do double shotu trochu sirupu z vanilky a smíchejte dobře. Také můžete vyzkoušet míchat double shot s trochou horkého mléka pro méně intenzivní chuť a krémový nádech. Nezapomeňte na možnost přidat trochu pěny na vrchol, aby to vypadalo a chutnalo jako profesionálně vyrobená káva.

Pokud rádi objevujete nové chutě, zkuste přidat trochu skořice, kardamomu nebo kakaa do double shot espressa. Tyto koření mohou kávě dodat exotickou a bohatou chuť. Pokud máte rádi sladké dezerty, zkuste přidat trochu karamelu nebo hořké čokolády.

Nebojte se experimentovat s různými ingrediencemi a najděte svou oblíbenou kombinaci. Double shot espresso může být základem pro mnoho skvělých nápojů, které můžete vytvořit sami doma. Takže si dejte dvojitou dávku kávy a začněte objevovat nové chutě!

Recepty na nápoje s double shot

Pokud si rádi dopřáváte silnější nápoje, určitě už jste slyšeli o pojmu "double shot". Tento výraz znamená dvojitou dávku kávy, která se používá především v espressu. Pokud ale nejste fanoušky kávy, můžete si vyzkoušet i jiné nápoje s double shotem.

Jedním z nejoblíbenějších nápojů s double shotem je Caffè Americano. Jedná se o nápoj, který vzniká zředěním espressa horkou vodou. Díky dvojité dávce kávy má Caffè Americano silnou chuť, kterou ocení především fanoušci kávy.

Dalším oblíbeným nápojem s double shotem je Latte Macchiato. Tento nápoj se skládá z mléka a dvou dávek espressa, které se vrství na sebe. Latte Macchiato má jemnou chuť a příjemnou vůni, které vás určitě okamžitě zaujmou.

Pokud máte rádi sladší nápoje, můžete si vyzkoušet i Mocha. Tento nápoj se skládá z jedné dávky espressa, mléka a čokoládového sirupu. Díky čokoládové příchuti a dvojité dávce kávy je Mocha oblíbenou volbou zejména pro milovníky sladkých nápojů.

Další možností, jak si vychutnat double shot, je doplnit ho o nějaký alkoholický nápoj. Například vznikne z kombinace espressa a lihoviny Irish Whiskey oblíbený Irish Coffee, nebo z espressa a likéru Amaretto lahodný Amaretto Coffee.

Double shot tedy není jen pro fanoušky kávy, ale může se stát základem i pro další nápoje. Vyzkoušejte si některé z výše uvedených receptů a užijte si silnou chuť dvojité dávky kávy.

Závěr a doporučení pro milovníky kávy

Pokud jste milovník kávy jako já, určitě znáte termín "double shot". Tento výraz označuje dvojitou dávku espressa a je oblíben mezi těmi, kteří potřebují silnější kávovou dávku než běžný espresso poskytuje.

Pokud jste dosud nezkusili double shot, určitě byste měli. Můžete si užít výhody silnější dávky kofeinu, ale také si vychutnat intenzivnější chuťový zážitek. Pokud máte rádi méně sladkou kávu, double shot je ideální volbou pro vás. Navíc, dvojitá dávka vám umožní vytvořit si kávový nápoj podle svých představ a upravit si sílu dle libosti.

Pokud jste již milovníkem double shotu, měli byste si dávat pozor na přílišné nadužívání této dávky. Příliš velké množství kofeinu může vést k problémům s nespavostí, neklidem nebo dokonce k migrénám. Doporučuji se držet zdravého rozumu a omezit konzumaci kávy v přiměřeném množství.

Všem milovníkům kávy doporučuji, abyste si užili svou dávku double shot a vychutnali si tu správnou chuť kávy. Dejte si však pozor na přílišné nadužívání této dávky a držte se zdravého rozumu. A pamatujte si, že dobrá káva je vynikajícím zdrojem energie a radosti v každodenním životě.

Publikováno: 24. 03. 2023

Kategorie: káva a čaj

Autor: Mirek Novotný

Tagy: double shot | dvojitá dávka