Brut - Vína s výraznou šťavnatou chutí

Brut je druh šumivého vína, který je vyroben z hroznových odrůd, jako je Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Brut víno se vyznačuje svou příjemnou svěžestí, charakteristickou chutí a extra suchostí. Čepované brut víno obvykle obsahuje 7-12 % alkoholu a jeho složení se může lišit od jednotlivých vinařů. Kromě toho se některé vinařství snaží vyrábět brut víno s nižším obsahem cukru pro dodání dalších nuance chuti. Brut víno má bohatou historii a stále je jedním z nejoblíbenějších druhů šumivého vína, což mu dodává svůj jedinečný charakter.

Historie brutu

Brut je druh šumivého vína, který se vyrábí z několika druhů hroznů pocházejících z různých oblastí Francie. Historie brutu sahá až do 19. století, kdy byl poprvé vyroben ve Francii. Vynálezcem brutu byl legendární Champagne Pierre-Gabriel Perignon, který též objevil metodu dodatečného kvašení vína. První brut bylo vyrobeno ve sklepích kláštera v Hautvillers v roce 1825.

V dalším období se brut stal jedním z nejoblíbenějších druhů šumivého vína v celé Evropě, kde byl obzvláště oblíben mezi britskou vyšší společností.

V současnosti jsou bruty charakteristické svou svěží chutí a nízkou procentuální hladinou cukru. Jsou obzvlášť oblíbené jako aperitivy před jídlem, nebo jako doplněk k lehčím pokrmům. Brut je hlavní ingrediencí při přípravě koktejlů jako je mimosa nebo bellini.

Příprava brutu

Brut je jeden z nejtradičnějších druhů šumivých vín. Jeho popularita roste po celém světě a v posledních letech se vyvíjí na mnoha frontách. Příprava Brutu je zajímavá a zábavná forma výroby vína. Abyste mohli připravovat brut, musíte pochopit, jak se jeho kvalita měří. K tomu je třeba změřit hladinu cukru, aby bylo zaručeno, že brut má správnou kyselost a sladkost. Také je třeba ignorovat kvasící výrobky, které mohou poškodit kvalitu brutu. Někteří vinaři využívají k filtraci speciální chemické látky, aby dosáhli určité úrovně čistoty. Většina vinařů se také obrací k domácím postupům, jako je dekantace a degorďe, které mohou dosáhnout stejného účinku. Po uskutečnění všech těchto kroků může být brut skladován ve speciálních lahvích, aby se zajistilo, že se neublíží za jízdy.

Výběr ingrediencí

Pokud jste na shledanou s přáteli, hostinou nebo jen pro radost, brut nápoj může být dokonalou částí setkání. Brut je druh šumivého vína, produkovaného podle metod Champagne. Tento druh vína je charakterizován svou vyvážeností a jemností a inspireruje hostitele po celém světě. Při výběru ingrediencí pro skvělou brutku je důležité vybrat si nejlepší typy hroznů, cukru a vína, aby se dosáhlo skvostné chuti. Můžete si také vybrat mezi různými druhy červených, bílých nebo modrých odrůd hroznů, abyste vytvořili unikátní chuť. Volba správných ingrediencí je základem ke skvostnému brutu.

Zpracování surovin

Brut je druh šumivého vína, který je tvořen produkcí vína vyrobeného z výběrově vybraných surovin. Tento proces je velmi náročný a vyžaduje technickou profesionalitu. Produkce brutů je proces, který se skládá z několika kroků. Nejdříve je nutné vybrat vhodné suroviny, které budou dohromady sloužit k výrobě vína. Následně se zpracovávají suroviny, jako například ovoce, vinná réva, sůl, cukr, kyseliny, bílkoviny, skořápka nebo prášková směs. Poté se mísí různé suroviny a přidávají se k nim kvasnice, které rozkládají cukr na alkohol a oxid uhličitý. V poslední fázi výroby je do vína přidána další látka, která mu dodává šťavnatou chuť a lehkou šumivost. Po správném zpracování surovin bude brut vysoce kvalitním a jemným šumivým vínem.

Kvašení

Kvašení je technika, která se používá k výrobě kvalitního šumivého vína. Tento proces zahrnuje fermentaci vína a následný vývoj oxidu uhličitého. Jedním z nejznámějších druhů šumivého vína je brut. Jeho výroba zahrnuje nejprve primární kvašení, které je uloženo do lahví, a pak řízené sekundární kvašení, které produkuje oxid uhličitý a šumivost. Kvašení je technicky náročný proces, který vyžaduje řadu opatření a přesnosti, aby mohl dosáhnout očekávaného výsledku. Kvalita vína pocházejícím z kvašení se může velmi lišit v závislosti na počasí a druhu hroznů. V závěru se brut může ukázat jako nejchutnější druh šumivého vína.

Druhy brutu

Brut je typ šumivého vína, jehož výroba se v průběhu staletí vyvíjela. Vína s označení "Brut" jsou obecně kvalifikována jako nejsilněji sladká. Mezi nejběžnější typy patří brut nature, extra brut, demi-sec a doux. Brut nature je extra řídké a zřídka dosahuje alespoň 5 g cukru na litr. Extra brut je extra suché s obsahem nulového až mírného cukru. Demi-sec je polosladké víno s cukrovým obsahem mezi 12 až 50 gramy na litr. Doux je nejsladší druh brutu a obsahuje více než 50 gramů cukru na litr. Ve všech případech se vyrábí brut vína z různých cípů, aby se získalo požadované aroma. V závislosti na tom, jaké víno je použito k výrobě, určuje se chuť, barva a kvalita brutu.

Sekt

Sekt je šumivé víno, které může být vyrobeno z různých odrůd vína. Sekt se obvykle vyrábí šilháním zrna a obohacením vína kvasnicemi a cukrem. Nejrozšířenějším typem sekte je brut, který má nízkou míru cukru. Většina brutových sektů je vyrobena bez přídavku cukru, což vytváří víno s charakteristickou suchou, kyselou chutí. Nezralé víno pak růžoví, a čím starší, tím tmavší. Vzhledem ke svému svěžímu charakteru, sekt se obvykle používá jako aperitivu nebo se jím doprovázejí lehké pokrmy. Sekt brut je také stále populární na různých událostech, jako jsou slavnostní příležitosti nebo narozeniny.

Champagne

Champagne je šumivé víno, které je typické pro oblast Champagne ve Francii. Víno se sype od roku 1593 a je vyrobeno z hroznů Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Víno je produkováno pečlivě a může mít různou kyselost z přídavných jedů, které se přidávají během výrobních procesů. Druh šumivého vína nazývaný Brut je často vyhledáván pro jeho mírnou kyselost, která se přizpůsobí každému chuti. Díky více než 400 letům výroby a vývoje se Champagne stalo častým doprovodem pro významné události, ať už je to pro velkou oslavu nebo formální večírek.

Cava

Cava je typ šumivého vína pocházející z Španělska, který je tvořen jen červenými nebo bílými odrůdami vína. Jeho typickým stylem je "Brut", což je označení pro kyselou chuť, která je méně sladká než jiné šumivá vína. Cava je charakteristická svou čistou chutí a lehkou bublinkou. Její kyselost se pohybuje v rozmezí od lehké sladké až po sytou ovocnou chuť. Vyrábí se ve více než 20 odrůd typu Cava, což zahrnuje různé druhy jako rosado, blanc de blancs, blanc de noirs a brut nature. Každý z nich se liší svou chutí a vínem schopnostmi. Cava je jedním z nejpřehlednějších šumivých vín na trhu a je obecně považována za nízkou cenovou daňovou sazbu.

"Brut" je druh šumivého vína, který se používá po celém světě. Tento druh vína je charakteristický svou osvěžující a harmonickou chutí. Přestože jeho výroba není obtížná, je důležité si uvědomit, že existují různé druhy Brutu, které se liší jemností, chutí a vůní. Abyste získali nejlepší možný zážitek z tohoto vína, doporučujeme vyzkoušet různé druhy a vybrat si to nejlepší. Kromě toho se nedoporučuje pít tento druh vína více než jednou týdně, protože by to mohlo mít nepříznivý vliv na zdraví. V závěru lze říci, že brut je šumivé víno, které má mnoho výhod. Pokud se chcete pomocí alkoholu odreagovat, je to dobrá volba, kterou byste měli vyzkoušet.

Publikováno: 13. 03. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Karel Tomanek

Tagy: brut | druh šumivého vína