Akumulátorová strunová sekačka: Kdy se vyplatí a jak vybrat?

Strunová Sekačka Aku

Výhody akumulátorových strunových sekaček

Akumulátorové strunové sekačky jsou prostě paráda - konečně můžete sekat trávu, kde chcete a kdy chcete. Žádné otravné kabely, žádné běhání k zásuvce. Víte, jak je to otravné, když potřebujete posekat zadní roh zahrady a kabel prostě nedosáhne? S tímhle problémem se už trápit nemusíte.

Naprostou bomba je, jak jsou tyhle mašinky tiché. Můžete si v klidu sekat třeba v neděli ráno a sousedi ani nebudou vědět. Žádný smrad z výfuku, žádné startování jako u motorky - prostě zmáčknete čudlík a jedete. Baterka většinou vydrží na běžnou zahradu v pohodě, a než si dáte kafe, je zase nabitá.

Co se týče údržby, je to vlastně hračka. Nemusíte řešit žádné měnění oleje nebo čištění zanesených trysek. Občas očistit, vyměnit strunu a máte hotovo. Většina nových modelů si navíc sama posunuje strunu, takže nemusíte pořád ťukat o zem jako za starých časů.

Dnešní sekačky jsou už pěkně promyšlené - nastavíte si výšku podle potřeby, nakloníte hlavu, jak potřebujete, a práce vám jde hezky od ruky. Díky ochranným krytům vám tráva nelítá do obličeje a speciální systém na okraje vám pomůže udělat zahradu jako ze žurnálu.

Co je super - jedna baterka pasuje do více zahradních pomocníků. Máte třeba nůžky na živý plot? Šup tam s ní! Moderní baterky jsou chytře vymyšlené, samy si hlídají, aby se nepřebily, a vydrží několik let v plné síle.

A peníze? Jasně, na začátku to může vypadat draho, ale spočítejte si, kolik dáváte za benzín a servis. Za elektřinu na nabíjení to jsou drobné a kvalitní baterka vydrží klidně několik sezón. Když se o ni budete trochu starat, odmění se vám bezproblémovou službou na dlouhé roky.

Doba provozu na jedno nabití

Kdo by si pomyslel, že výběr správné aku sekačky může být tak zásadní pro pohodové sekání zahrady? Doba provozu na jedno nabití je prostě základ - u strunových sekaček si užijete 20 až 45 minut sekání, u těch klasických rotačních klidně i hodinu.

Parametr Hodnota
Typ pohonu Akumulátorový
Typ sekání Strunový
Běžná šířka záběru 25-30 cm
Typické napětí akumulátoru 18-36V
Průměrná hmotnost 2,5-3,5 kg
Typická doba provozu 30-45 minut
Průměrná doba nabíjení 60-120 minut
Vhodnost použití Menší travnaté plochy

Baterie je srdcem každé aku sekačky. Čím větší kapacita, tím déle si zasekáte. Dnešní lithium-ionky s 18V až 40V zvládnou i náročnější práci na zahradě. Strunové sekačky si vystačí s menšími bateriemi, zatímco ty rotační potřebují pořádný zdroj energie.

Znáte to sami - vysoká nebo mokrá tráva je jako noční můra pro výdrž baterie. V takových podmínkách vám může sekačka vytáhnout energii dvakrát rychleji. Naopak pravidelně udržovaný trávník je radost sekat a baterie vydrží mnohem déle. Šikovné je i přepínání mezi eco režimem pro běžné sekání a turbo výkonem pro náročnější podmínky.

Chcete, aby vám baterie dlouho vydržela? Skladujte ji v pokojové teplotě a udržujte nabití mezi 20 až 80 procenty. Čistá sekačka bez zanesených nožů nebo struny taky ušetří spoustu energie.

Pro běžnou zahrádku do 200 metrů čtverečních si vystačíte s jednou baterií. Máte větší pozemek? Pořiďte si náhradní baterii nebo rovnou výkonnější model. Skvělé jsou systémy kompatibilních baterií - jednu baterii využijete třeba i v aku vrtačce nebo plotostřihu.

Technologie jdou pořád dopředu. Nové baterie vydrží déle, nabíjí se rychleji a některé jsou plně nabité už za půl hodiny. Není divu, že aku sekačky dnes válcují klasické elektrické i benzínové modely.

Šířka záběru a délka struny

Šířka záběru a délka struny u aku sekačky? To je základ, který prostě musíte znát. Nejde jen o to, jak rychle posekáte, ale taky o to, jak dlouho vám vydrží baterie. Představte si, že máte před sebou běžnou zahradu - většinou si vystačíte se sekačkou, která bere 30 centimetrů na jeden záběr. Je to tak akorát, aby vám to šlo pěkně od ruky.

Když už mluvíme o struně, ta tenčí (kolem 1,6 mm) si poradí s běžným trávníkem jedna radost. Ale pozor, na ty zapomenuté kouty zahrady, kde tráva připomíná spíš džungli, budete potřebovat něco silnějšího. Tam se hodí struna 2 mm a víc - ta se jen tak nezalekne.

Pamatujete na to věčné ťukání sekačkou o zem? To už je naštěstí historie. Dnešní mašinky mají automatický posuv struny - nádhera, že? A některé jsou tak šikovné, že na ně můžete nacvaknout různé nástavce. Jednou sekáte trávu, podruhé upravujete živý plot.

Pro běžnou zahrádku u domku je naprostá pohoda sekačka s menším záběrem kolem 25 centimetrů. Krásně se s ní dostanete i do těch nejužších míst mezi záhonky. Jasně, trvá to o něco déle, ale zase vám vydrží baterie na celou zahradu.

Co se týče vedení struny, máte v podstatě dvě možnosti. Buď jednoduchou, nebo dvojitou strunu. Ta dvojitá je super podél chodníků nebo když potřebujete opravdu precizní řez. Je to, jako byste měli dvě ruce místo jedné - práce jde mnohem líp od ruky.

Nezapomeňte taky na to, jak vám sekačka sedne do ruky. Nastavitelná rukojeť není žádný luxus, ale nutnost. Zvlášť když máte na zahradě různé svahy nebo těžko dostupná místa. A ještě jedna praktická rada - mrkněte předem, kolik stojí náhradní struny. Ty budete měnit častěji, než si myslíte.

Nastavení délky teleskopické rukojeti

Teleskopická rukojeť je klíčem k pohodlnému sekání trávy. Kdo by taky chtěl strávit hodiny na zahradě s bolavými zády, že? Správné nastavení vám ušetří spoustu trápení a námahy.

Pojďme si to zjednodušit. Když chcete upravit délku rukojeti, stačí povolit pojistku nebo páčku - většinou stačí jen lehce otočit. Pak už jen vysuňte nebo zasuňte rukojeť tak, jak potřebujete. Ideální je, když máte rovná záda a lokty příjemně pokrčené. Takhle můžete sekat klidně celé odpoledne bez bolesti.

Sekáte na kopci? Zkraťte si rukojeť, budete mít lepší kontrolu. Na rovině si ji zase můžete prodloužit a dosáhnete dál. Je to jako s nářadím - když víte, jak na to, práce jde sama od ruky.

Nezapomeňte pořádně utáhnout zajištění, ale ne moc - nechcete přece nic zlomit. Některé sekačky mají dokonce značky, které vám ukážou ideální délku. Šikovné, co?

Pro skutečně příjemnou práci si chvíli hrajte s nastavením. Každý jsme jiný a co vyhovuje sousedovi, nemusí sedět vám. Když vás při sekání nic nebolí a práce vás baví, víte, že jste to trefili správně.

Občas se může stát, že pojistka začne zlobit. Většinou stačí ji vyčistit od trávy a prachu. Když si budete rukojeti trochu hledět, vydrží vám v dobré kondici roky. A vaše záda vám poděkují!

Hmotnost a manipulace se sekačkou

Hmotnost a manipulace s akumulátorovou sekačkou? To je věc, která trápí snad každého zahrádkáře. Pamatuju si, jak jsem se kdysi tahal s těžkou benzínovou sekačkou - to už je naštěstí minulost!

Dnešní akumulátorové strunové sekačky jsou skutečným zázrakem lehkosti. Většina váží mezi 2,5 až 4,5 kily, což je paráda oproti těm starým křápům. Vzpomínáte, jak jste se dřív po zahradě tahali s těžkým nářadím?

Výrobci se fakt vytáhli - používají speciální plasty a hliník, takže sekačka je lehká jak pírko. Konečně můžete sekat trávu i kolem záhonků nebo na svahu bez toho, abyste večer padli únavou. A ta nastavitelná rukojeť? Naprostá bomba - ať měříte metr padesát nebo dva metry, prostě si ji přizpůsobíte.

Chytrým řešením je taky vyvážení baterie. Žádné křivení zad nebo bolavá ramena - sekačka sedí v ruce, jako by byla její součástí. Ty nové lithiové baterky jsou navíc mnohem lehčí než ty prehistorické těžké kusy.

Co mě osobně nadchlo, je ten automatický systém struny. Žádné otravné ťukání o zem nebo ruční vytahování - struna se vysune sama, když je potřeba. A když potřebujete zasekat kolem plotu? Šup, otočíte hlavu a jedete dál.

Skladování? Naprostá pohoda. Většina sekaček se dá složit tak, že zabere minimum místa. Některé mají i kolečka - to ocení hlavně naši starší zahrádkáři nebo každý, kdo nechce zbytečně nosit.

Pro běžnou zahradu je ideální sekačka do 3,5 kila. A když si k tomu přihodíte ramenní popruh, můžete sekat třeba celé odpoledne. Baterii vyměníte raz dva, bez šroubováku a dalšího nářadí. A víte, co je super? Že tu samou baterku můžete používat i v dalším nářadí od stejné značky.

Výkon motoru a rychlost otáček

Každý, kdo někdy sekal zahradu, ví, že srdcem každé aku sekačky je její motor a jeho výkon. Není to jen o číslech - jde o radost z práce, když vám stroj šlape jako hodinky.

Dnešní sekačky už nejsou ty těžkopádné stroje z minulosti. Moderní bezkartáčové motory jsou jako tichý vítr - výkonné, a přitom úsporné. Od základních modelů s 250 W až po profesionální mašiny přes 1200 W, každá si najde svoje místo na zahradě.

Když mluvíme o strunových sekačkách, je to jako s autem - čím víc otáček, tím větší výkon. Představte si tu rychlost - 7000 až 9000 otáček za minutu u běžných modelů. To už něco znamená! A profíci? Ti si můžou užívat až 12000 otáček. Jasně, žere to víc šťávy z baterie, ale moderní sekačky už umí s energií šikovně hospodařit.

U rotačních sekaček je to jiná písnička. Tady potřebujete pořádný záběr, zvlášť když vám tráva přeroste nebo prší. Výkon mezi 600 až 1800 W už znamená, že si poradíte i s tou nejhorší džunglí na zahradě. A když máte svah? Žádný problém!

Co se týče baterek, je to jako s mobilem - čím výkonnější stroj, tím víc energie potřebuje. Dnešní akumulátory už ale nejsou žádné ořezávátka. S napětím 18V až 40V zvládnou i náročnější práci. A ty nejchytřejší? Ty si dokonce samy řeknou, kolik síly zrovna potřebují.

Pro profíky jsou tu pak sekačky s dvojitými bateriemi a napětím až 80V. To už je síla, co? Takové mašiny zvládnou makat celý den, aniž by ztratily dech. A díky chytré elektronice se nemusíte bát, že by se přehřály - samy si hlídají svoji teplotu.

Ochrana proti přetížení a bezpečnostní prvky

Bezpečnost na prvním místě - i u moderních sekaček na trávu. Možná si říkáte, že sekání trávy je rutinní záležitost, ale technologie jde pořád dopředu a chrání nás víc, než si myslíme.

Srdcem bezpečnostního systému je chytrá elektronika, která hlídá, aby se motor nepřetížil. Představte si situaci - narazíte na extra hustý porost a sekačka se automaticky vypne. Žádné přehřátí, žádné riziko.

Kdo má zkušenosti se strunovou sekačkou, určitě ocení pořádný ochranný kryt. Nejnovější modely mají speciální usměrňovač, který posílá všechno létající sečení tam, kam má - k zemi. A struna? Ta se nastavuje sama, takže už žádné nebezpečné ohýbání a manipulace.

U rotaček je to ještě zajímavější - pustíte madlo a nůž se zastaví rychleji, než mrkněte. Moderní fičury jako senzory přítomnosti obsluhy dělají ze sekání bezpečnější činnost než kdy dřív. A nastavení výšky sečení? Jednoduše a bezpečně z jednoho místa.

Co se týče baterek, ty jsou doslova nabité bezpečnostními prvky. Chytrý BMS systém je jako osobní strážce vaší baterie - hlídá teplotu, nabíjení i vybíjení. Když se něco nezdá, radši vypne celý systém.

Sekačky už dávno nejsou jen zapnout a jet. Bezpečnostní pojistky proti náhodnému spuštění jsou standard, některé modely dokonce vyžadují stisk dvou tlačítek najednou - jako u moderních zbraní.

A déšť? Žádný problém. Dnešní sekačky zvládnou i kapky, jsou vodotěsné a elektricky izolované. Prostě technika, která myslí za vás a na vás.

Údržba a výměna struny

Víte, jak na údržbu strunové sekačky? Je to vlastně docela jednoduché! Nejdůležitější součástí je kvalitní struna, která dělá hlavní práci při sekání. Když vidíte, že se struna zkracuje nebo je už celá odrbaná, je načase ji vyměnit.

Než se do toho pustíte, nezapomeňte vypnout sekačku a vyndat baterku - bezpečnost především! Pak stačí odšroubovat hlavu (většinou proti směru hodinových ručiček) a můžete se pustit do výměny. Mrkněte do návodu na správnou tloušťku struny - tenká se bude trhat jak nic a tlustá zase zbytečně žere baterku.

Při navíjení nové struny buďte pečliví. Přeložte ji napůl a začněte navíjet podle šipky na cívce. Představte si, že balíte špagety - musí to být pevné a rovnoměrné, jinak se vám to celé zamotá a budete nadávat při sekání.

Po každém sekání je fajn očistit hlavu sekačky od trávy a bordelu. Je to jako když si čistíte zuby - prevence je základ! Zvlášť důležité je zkontrolovat vysouvací mechanismus, který se rád ucpává. Když to nebudete řešit, struna přestane správně fungovat.

Před zimou nebo delším skladováním vyndejte strunu a schovejte ji v suchu. Vlhko je pro strunu jako jed - zkřehne a pak praská častěji než sliby politiků. A když už skladujete, postarejte se i o baterku - nejlíp jí bude, když bude nabitá tak napůl.

Způsob sekání má taky velký vliv na životnost struny. Nedělejte ze sekačky bouračku - vyhýbejte se zdem a kamenům. V hustém porostu to berte postupně, jako když jíte slona - po kouskách.

Když se struna pořád zasekává nebo láme, může být problém v hlavě sekačky nebo ve vysouvacím mechanismu. Náhradní díly nejsou drahé a výměna je jednoduchá. Kvalitní struna a pravidelná péče vám ušetří spoustu peněz a nervů do budoucna.

Doporučené značky na českém trhu

Kdo by dnes ještě chtěl sekat zahradu benzínovou sekačkou? Pojďme se podívat na to nejlepší z akumulátorových sekaček na našem trhu.

Bosch jednoznačně vede žebříček oblíbenosti - a není divu. Jejich mašinky jsou prostě spolehlivé parťáky na zahradu. Sám mám doma jejich strunovou sekačku už pátým rokem a jede jako hodinky. Profesionální řada pak naprosto válcuje konkurenci.

Kdo má rád japonskou preciznost, sáhne po Makitě. Je radost vidět, jak jejich LXT baterie můžete procvaknout do vrtačky, sekačky nebo třeba fukaru. Ušetříte tak spoustu peněz, protože nemusíte kupovat baterie pro každé nářadí zvlášť.

STIHL je takový Mercedes mezi sekačkami. Jasně, není to nejlevnější značka, ale ta kvalita zpracování je prostě někde jinde. Když vidíte, jak si s ní profesionální zahradníci bez problémů vydělávají, víte, že jde o pořádný stroj.

Co se týče Dewaltu, tady mluvíme o poctivé americké klasice. Jejich XR baterie vydrží tak dlouho, že si budete muset dát pauzu dřív než sekačka. Ideální volba pro větší pozemky, kde potřebujete spolehnout na výkon.

Ryobi je takový šikovný pomocník pro běžnou údržbu zahrady. Nebudete s ním sekat fotbalové hřiště, ale na rodinnou zahradu bohatě stačí. A ta cena? Příjemně překvapí.

Einhell v posledních letech hodně šlape. Pamatuju si, jak dřív to byla taková budgetová značka, ale dneska? Kvalita letí nahoru a ceny zůstávají příjemné. Power X-Change systém je navíc geniálně promyšlený.

Milwaukee? To je taková skrytá perla mezi sekačkami. Jejich M18 FUEL systém je naprostá špička a ty baterie vydrží jako divé. Sice si připlatíte, ale dostanete za to prvotřídní kvalitu.

A nakonec Husqvarna - ta značka, co ví, jak na to. Jejich sekačky jsou promyšlené do posledního detailu a servis? Naprostá jednička. Investice do Husqvarny se vám vrátí v podobě let bezproblémového sekání.

Každý, kdo seká trávu, by měl mít aku sekačku. Je to jako mít křídla na zahradě - svobodná, tichá a bez drátů

Radmila Pospíšilová

Porovnání cen různých modelů

Jak se vyznat v džungli akumulátorových sekaček? Pojďme si to společně projít bez zbytečných odborných výrazů.

Střední třída za 3000-6000 Kč nabízí už docela slušné pomocníky do zahrady. Značky jako Bosch nebo Einhell vám poskytnou spolehlivého parťáka, který vydrží sekat tak akorát dlouho na menší zahradu. Je to jako s auty - nemusíte mít hned Rolls-Royce, aby vám dobře sloužilo.

Kdo chce opravdu kvalitu a má větší zahradu, sáhne po prémiovkách za 8000-15000 Kč. Makita nebo DeWalt, to už jsou sekačky, co vydrží i hodinový maratón bez dobíjení. Jasně, není to nejlevnější, ale když počítáte, kolik času na zahradě strávíte...

Šikovná věc jsou taky kombinované sady - za 7000-12000 Kč dostanete sekačku plus třeba plotostřih nebo další nářadí na stejnou baterku. Ušetříte místo v garáži i peníze v peněžence.

Baterie jsou alfa a omega těchto pomocníků. Kvalitní vydrží klidně pět let poctivé práce, zatímco ty levnější můžou za dva roky vypustit duši. A nová baterie? Ta vás může vyjít i na čtyři tisíce.

Dobrou zprávou je, že ceny klesají. Co bylo před pár lety za prémiovou cenu, dnes pořídíte za rozumný peníz. Pro běžnou zahradu bohatě stačí sekačka kolem pěti tisíc - není to ani málo, ani moc, a odvede přesně tu práci, kterou od ní očekáváte.

A nezapomeňte: levné může být nakonec drahé. Když budete muset každou chvíli shánět nestandardní náhradní díly nebo kupovat novou sekačku, moc neušetříte. Lepší je připlatit si za kvalitu, která vydrží.

Publikováno: 11. 04. 2025

Kategorie: dům