Nezkrotně chutné: Představujeme vám nefiltrované pivo 'still'!

Still

Úvod do pojmu "still"

"Still" je pojmenování pro nefiltrované pivo, které si udrželo svou přirozenou kalnost a nedokonalosti. Tento typ piva se vyznačuje silnější chutí a aromatem díky přítomnosti kvasnic a zbytků sladu v nápoji. Pokud máte rádi pivo s plným tělem a chuťovými nuancemi, "still" by mohl být pro vás tou správnou volbou. Připravte se na nezapomenutelný zážitek, který je charakterizován autenticitou tradičního pivovarnictví.

Historie "still" piva

Historie "still" piva sahá až do dávných dob, kdy pivovarnictví teprve začínalo. V té době nebyly k dispozici moderní technologie filtrace a pivo se proto vyrábělo jako nefiltrované - tedy ve své "stálé" podobě. Na rozdíl od filtrovaných piv, která procházejí procesem čištění, still pivo si zachovává všechny přirozené chutě, aroma i živiny obsažené v obilí a chmelu použitých při jeho výrobě. Ačkoliv je dnes filtrace běžnou součástí procesu výroby piva, stále existují pivovary po celém světě, které na tradiční způsob vyrábí nefiltrovaná "still" piva s hlubokou historií a jedinečným regionálním charakterem.

Rozdíl mezi "still" a filtrovaným pivem

Pokud jste milovník piva, určitě víte, že existuje mnoho různých druhů. Mezi nejpopulárnější patří "still" a filtrované pivo. Avšak málokdo ví, jaký je mezi nimi rozdíl.

"Still" je nefiltrované pivo, které si zachovává všechny přírodní složky jako kvasinky či chmely. Díky tomu má bohatší chuť i vůni. Na druhou stranu, špatně skladovaný "still" může být kalný a nechutný.

Filtrované pivo prochází procesem filtrace, kdy se odstraňují veškeré pevné částice a zbytky kvasinek. Tento proces zajišťuje stabilizaci piva a prodlužuje jeho trvanlivost. Filtrované pivo má také jemnější chuť a vůni.

Zvolit si mezi "still" a filtrovaným pivem je otázkou osobních preferencí. Pokud preferujete silné aroma a chuť plnou těla, pak byste mohli upřednostňovat "still". Pokud hledáte sladší a jemnější chuť s delší trvanlivostí, filtrované pivo bude pro vás tou správnou volbou.

Výroba "still" piva

Výroba "still" piva

"Still" pivo je známé svou nezpracovaností a nefiltrovaností, která mu dodává jeho specifický charakter. Výroba tohoto piva vyžaduje pečlivou péči a tradiční techniky, aby se zachovala jeho autenticita a chuť. V průběhu výroby se používají převážně přírodní suroviny a procesy fermentace jsou řízeny s detailní pozorností k jednotlivým krokům. Pokud hledáte nové zážitky v oblasti piva, určitě si dejte šanci ochutnat "still" pivo!

Charakteristika chuti a vůně "still" piva

Charakteristika chuti a vůně "still" piva

"Still" pivo, také známé jako nefiltrované pivo, je charakterizováno jemnými, ale přesto výraznými tóny sladu. Jeho chuť je plná a bohatá, s mírně hořkou dochutí. Vůně tohoto piva je často popisována jako nasládlá s jemnými tóny chleba a karamelu.

Kvůli absenci filtrace má "still" pivo kalné usazeniny a zbytky kvasnic, což mu dodává charakteristickou mlhavou barvu a lehce zakalenou konzistenci. Tento typ piva se často spojuje s tradičními způsoby vaření piv v Evropě.

Jeho jedinečná chuť a aroma dělají z "still" piva oblíbenou volbu nejen mezi pivními gurmány, ale také mezi těmi, kteří si rádi užívají skutečného domácího prostředí.

Oblíbené druhy "still" piv v České republice

Oblíbené druhy "still" piv v České republice

Česká republika je známá po celém světě díky svým vynikajícím pivům. Mezi nejpopulárnější druhy patří tzv. "still" piva, což jsou nefiltrované a nepasterizované varianty piv s výjimečnou chutí a aroma. Ti, kteří milují "still" pivo, mají v České republice širokou škálu možností k výběru z nejrůznějších regionálních pivovarů a jejich nabídky oblíbených druhů jsou velmi rozmanité. Následuje seznam několika nejoblíbenějších druhů "still" piva v České republice:

- Koutský 14° (Kout na Šumavě)

- Svijanský Rytíř 13° (Svijany)

- Bernard nefiltrovaný ležák 12° (Humpolec)

- Chodovar nefiltrovaný tmavý speciál 14° (Chodová Planá)

- Matuška Speciální nefiltrovaná desítka 10° (Broumy)

Každé z těchto piv má svou jedinečnou chuť a každý milovník piva by měl mít při návštěvě České republiky možnost ochutnat alespoň některý z nich.

Jak správně podávat "still" pivo

Pokud jste milovníkem nefiltrovaného piva, možná jste již slyšeli o "still" pivu. Jedná se o speciální druh nefiltrovaného piva, které má v sobě zachovaný kvasný odpad a proto může být trochu zakalené. V následujících řádcích vám přinášíme tipy jak správně podávat toto zajímavé pivo.

1) Teplota: "still" pivo by mělo být podáváno při teplotě kolem 8-10 stupňů Celsia. Příliš studené nebo příliš teplé pivo totiž může zmást chuťové buňky a nechat vyniknout nepříjemné chutě.

2) Sklizeň: Pivovary obvykle uvádějí na svých lahvích datum sklidu, které by nemělo být ignorováno. Čerstvé "still" pivo je totiž nejlepší způsob, jak si užít plné aroma a chutné tóny.

3) Nalití: Pokud jste do té doby nikdy nenalili "still" pivo, možná budete potřebovat cvičení. Prvním krokem je natočit láhev s mírným úhlem (30-45 stupňů) a pomalu nalít šumivou tekutinu do sklenice. Nechte si při tom dávat pozor, aby se vám nedostal nadbytečný kvasný odpad.

4) Nálev: "still" pivo je často podáváno s malým množstvím nálevu, který pomůže zlepšit chuť a aroma. Pokud máte rádi silnější chutě, nebojte se experimentovat s různými druhy ovocného nálevu.

S těmito tipy byste měli být již dostatečně připraveni na to, abyste si užili nefiltrovaného "still" piva naplno. Tak na zdraví!

Zdravotní vlivy konzumace "still" piva

"Still" pivo, které je nefiltrované a často i nepasterizované, má pro zdraví mnoho pozitivních vlivů. V porovnání s filtrovaným pivem obsahuje více živin a vlákniny, což napomáhá lepšímu trávení a snižuje rizika srdečních chorob. Tento typ piva také obsahuje více přirozených látek, které podporují zdravou flóru střev a imunitu. Navíc je "still" pivo bohaté na vitamín B12, který pomáhá udržovat náš nervový systém v dobrém stavu. Nicméně při konzumaci byste měli být opatrní - jako u jakékoliv jiné alkoholické nápoje platí pravidlo vychutnat je s mírou a nekonsumovat ho ve velkém množství.

Závěr a doporučení pro milovníky "still" piva.

Za námi je přehlídka toho nejlepšího, co svět nefiltrovaného piva nabízí - "still" piva. Doufáme, že jste si při čtení našich článků užili stejnou radost jako my při psaní a testování různých druhů této lahodné speciality.

Na závěr nám dovolte několik doporučení pro milovníky "still" piva. Pokud si chcete vychutnat ty nejlepší chuťové nuance, volte piva s vyšším obsahem kvasnic a pijte je v správné teplotě. Přestože se jedná o nefiltrovaný druh piva, může být velmi osvěžující, pokud je správně podáno.

Pokud máte rádi silnější pivní chuť, zkuste si "still" pivo namíchat s jinými druhy a objevte tak nové chutě. A nezapomeňte - i když jsou tato piva méně známá než jejich filtrované protějšky, stojí za to jim dát šanci!

Děkujeme vám za pozornost a doufáme, že vás naše články inspirovaly k objevení nových pivních zážitků. Na zdraví!

Publikováno: 23. 04. 2023

Kategorie: alkohol

Autor: Karel Tomanek

Tagy: still | nefiltrované pivo